Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

2021 Ramazan ayı başlangıcını merak eden milyonlarca Müslüman vatandaş, internet üzerinden konuyla ilgili sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Mart ayına girilmesiyle birlikte yaklaşan Ramazan ayı tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini takvimle birlikte belli oldu. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 16:43
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 16:43
Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

2021 Ramazan ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, tüm İslam camiasının merak edip araştırdığı konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Onbir ayın sultanı olarak gösterilen Ramazan ayının başlangıç tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi.

RAMAZAN NE ZAMAN?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak  edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.