Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

2021 yılına girilmesiyle birlikte yüz binlerce kişi tarafından merak edilen bir bilgi de Ramazan ayı tarihi oldu. Ramazan ayının ne zamana denk geldiğini öğrenmek isteyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 dini günler takvimini araştırıyor. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2021 11:30
Değiştirme Tarihi: 12.01.2021 11:30
Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

Ramazan ayı bu yıl ne zaman hangi güne denk geliyor? Sorusunun yanıtını merak eden binlerce Müslüman vatandaş, internet üzerinden tarih araştırması yapmaya devam ediyor. Ramazan ayının başlayacağı ve ilk orucun tutulacağı tarih, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı dini günler takvimi sonrası belli oldu. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

RAMAZAN NE ZAMAN? İLK ORUÇ HANGİ GÜN TUTULACAK?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak
edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.