Ramazan ayı bu yıl ne zaman başlayacak? İşte 2021 yılı Ramazan Bayramı tarihi

Ramazan ayı bu yıl ne zaman, hangi güne denk geliyor sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce Müslüman vatandaş, internet üzerinden konuyla alakalı araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Onbir ayın sultanı olarak ifade edilen Ramazan ayı için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte Ramazan ayının başlayacağı tarih belli oldu. Peki, Ramazan ayı bu yıl ne zaman başlayacak? İşte 2021 yılı Ramazan Bayramı tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 26.01.2021 10:22
Değiştirme Tarihi: 26.01.2021 10:22
Ramazan ayı bu yıl ne zaman başlayacak? İşte 2021 yılı Ramazan Bayramı tarihi

Tüm İslam camiası tarafından büyük bir önem arz eden Ramazan ayı için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında idrak edilen Ramazan ayının bu yıl hangi tarihe denk geldiği merak konusu oldu. Ramazan ayının hemen sonrasında kutlanacak olan Ramazan Bayramı'nın ise hangi günlere denk geldiği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan
oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.