Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
PYD kara harekatına başladı! Türkiye vururuz demişti

PYD kara harekatına başladı! Türkiye vururuz demişti

PKK'nın Suriye kolu PYD, ABD'nin desteğini alan Devrimciler Ordusu ile Fırat'ın batısına geçmek için kara herakatına başladı. Davutoğlu 'Bunu Rusya'ya da ABD'ye de söyledik. ‘Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda da vururuz' dedik. 2 kere de vurduk" demişti.

07.01.2016 17:35

TÜRKİYE için Suriye'de endişe verici gelişmeler yaşanıyor. PKK uzantısı PYD , ABD'nin desteğini alan Devrimciler Ordusu ile Fırat'ın batısına geçmek için kara herakatına başladı.

SDG içerisinde yer alan küçük silahlı gruplardan Devrimciler Ordusu (Ceyşul Suvvar), sosyal medya üzerinden Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı çevresinden nehrin batısında IŞİD kontrolündeki Mümbiç'e operasyon başlattığını bildirdi.Güvenlik kordonu oluşturulduABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren ise dün SDG'nin Fırat'ın batısına geçmediğini, sadece Tişrin Barajı civarını kontrol ettiğini ve barajın batı tarafında düşmanın top atışlarını uzak tutacak bir güvenlik kordonu oluşturduğunu söylemişti.SDG, PYD'ye yakınlığıyla bilinen Kürt ve Arap grupların birleşerek oluşturduğu ve ABD'nin desteğini alan bir kuvvet... SDG'nin içinde PYD'nin liderliğindeki SDG içinde Devrim Ordusu, İdlib Şehitleri Tugayı, Ayn Calur Tugayı, 99. Piyade Tümeni, Hamza Tugayı, Kaka'a Tugayı, 455. Özel Kuvvetler Tugayı, Selçuklu Tugayı, 102. Alay, Ahrar Şimal, Halep kırsalı Aşiretleri, Kürt cephesi, Şeyh Maksud Savunma Birlikleri, Şeyh Maksud Kadın Savunma Birlikleri adlı gruplar bulunuyor.Fırat'ın üzerindeki barajı aldılarFırat'ın batısındaki Mümbiç ilçesine doğru operasyon başlattığını duyuran Devrimciler Ordusu, Arap savaşçılardan oluşuyor. SDG, 27 Aralık'ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Halep'in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyinde bulunan terör örgütü IŞİD hedeflerine hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'den almıştı.Ankara'nın kırmızı çizgisi FıratTürkiye, PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesini istemiyor. Bunu da defalarca en üst dilden duyurdu. Başbakan Ahmet Davutoğlu 'Bunu Rusya'ya da ABD'ye de söyledik. ‘Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda da vururuz' dedik. 2 kere de vurduk" demişti.

Yorumlar | 0
üye profil