Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
PYD'nin kirli planı! Rota değiştirdiler

PYD'nin kirli planı! Rota değiştirdiler

PYD’nin silahlı gücü YPG, Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirlediği Fırat’ın batısına yönelik girişimlerini, ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında sürdürüyor.

29.12.2015 10:10

PYD’nin silahlı gücü YPG, Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirlediği Fırat’ın batısına yönelik girişimlerini, ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında sürdürüyor. SDG adı altında Fırat’ın batısına geçemeyen YPG’nin güneyden ilerleyerek Cerablus’a ulaşma planları yaptığı belirtiliyor.

Suriye’deki iç savaştan faydalanarak, ülkenin kuzey bölgesini ''Kürt koridoru'' haline getirmeye çabalayan PYD, Cizre - Afrin doğu batı hattını izleyerek arada kalan alana giremeyeceğini anlayınca operasyon rotasını değiştirdi.

Türkiye’nin tepkisinden de çekinen örgüt, ‘büyük U rotası’ ile Teşrin Barajını aşarak kuzeyden güneye indi ve ilk hedefini Munbiç şehri olarak belirledi. PYD’nin yeni stratejisi, BM’nin 2016’da başlatacağı ateşkes müzakerelerine Cerablus sınırına dayanmış bir şekilde girmek ve kendisini siyasi bir aktör olarak kabul ettirmek.

Ne koparsam mantığı

Kaynaklar, BM’nin 1 Ocak gününden başlayarak Suriye’deki geçiş sürecinin ilk adımı olan ateşkes görüşmelerini başlatma iradesine dikkat çekerek, “PYD, masaya, Kuzey’deki siyasi ve askeri gücün yegane temsilcisi olarak oturmak istiyor. Bu nedenle de adeta, ne koparsam kardır mantığı ile bölgede ilerliyor. DAEŞ ile mücadele ediyorum bahanesi ile de ABD ve Rusya’nın desteğini arıyor. Türkiye, koalisyon ülkelerine, bu gelişmelere göz yummanın, yeni Suriye’yi daha kurulmadan etnik iç savaşa götüreceği yönünde uyarıyor” diyorlar.

Cerablus sonra

Esad Rejimi ile işbirliği halinde, son 2 yıldır, Suriye’nin Türkiye sınır hattı boyunu, dümdüz bir Kürt koridoru haline getirmeye çabalayan PYD, bu süre zarfında, Fırat’ın doğusunda kontrolü tamamen ele geçirirken, Fırat’ın Batısı’ndaki Afrin Kantonu’nu, Cerablus Bölgesi ile birleştirmeye çabalayarak, son boşluğu da doldurmayı amaçlıyordu. Ancak Türkiye’nin Cerablus Bölgesi’ne ilişkin Kırmızı Çizgisi, PYD’yi, Cerablus’u “Sonraki zamana bırakılan hedef” durumuna getirdi.

Hedef 1

Afrin - Cerablus koridorunu, düz olmasa bile Münbiç şehri üzerinden, yay şeklinde oluşturmak

Hedef 2

Ateşkes görüşmelerine, kuzey koridoruna hâkim siyasi aktör olarak oturmak

Hedef 3

Cerablus’u ele geçirerek, PKK’yı Türkiye sınırına dayamak

Mecburi rota

Bölgeden kaynaklar  “PYD sınır kesiminden doğrudan Cerablus’a geçemeyeceğini anlayınca rotasını değiştirdi. Şu an için Cerablus’u dışarıda bırakan U biçiminde bir yay izleyerek Kürt koridorunu oluşturan bir rota peşindeler” açıklamasını yaptı. Yeni rotaya göre PYD unsurları DAEŞ ile mücadele kisvesi altında kuzeyden güneye doğru ilerleyerek, Fırat Nehri’ni kesen Teşrin Barajı’na geçti. Şimdiki amaçları birkaç km uzaklıkta bulunan Münbiç’i ele geçirmek. PYD’nin daha sonra ise yeniden Kuzey’e ilerlemesi, ancak Cerablus’a değil, Afrin’e doğru yol alması bekleniyor. Ama örgüt, operasyonlardan sonra propagadasını ‘rota Cerablus’ şeklinde yapıyor. star

Yorumlar | 0
üye profil