Profesör açıkladı! Koronavirüste Hindistan varyantının farkı ne?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, İstanbul’da 5 kişide Hindistan varyantının gözlendiğini söylemesinin ardından göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, konuyla ilgili açıklama yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2021 21:10
Değiştirme Tarihi: 28.04.2021 21:10
Profesör açıkladı! Koronavirüste Hindistan varyantının farkı ne?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak için anlaşma imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecek. İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir." dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk şunları söyledi: 

Sayın Bakanının bugünkü açıklamasını, toplumsal uyumu artırmak için bir motivasyon konuşması ve destek talebi olarak değerlendiriyorum. Öyle bir noktaya gelmiştik ki, sağlık sisteminin tıkanmasını tehdit eder nitelikte, herkes çok bunalmış bir durumdaydı. Kapanmaktan başka çare yok. Biz sağlıkçılar olarak bunun çözüm olmayacağını konuşuyorduk. Sadece kapanma yetmiyor, aşı olmak gerek.

Normalde Biontech aşısını ve Sinovac aşısını 1 ay arayla yapıyoruz. Fakat çalışmaların birçoğunda iki aşının arasının açıldığı görüldü. Tek doz Sinovac aşısının koruyuculuğu ne yazık ki çok düşük. Kadınlarda yüzde 22 erkeklerde yüzde 18. Mecburen çift doz yapmamız gerekiyor. Sinovac aşısının arasını bir aydan fazla açmamamız gerekir. Biz istiyoruz ki, mümkün olduğunca çok aşı gelsin ülkeye ve herkese aşı yapalım. Aşı olana kadar herkesin tedbirlere dikkat etmesi lazım. Türkiye'de kullanıma geçen ilk yerli aşıyı, bir sorun yaşanmazsa sonbahara doğru görmeye başlarız. Sputnik aşısıyla ilgili olarak da anlaşma yapılması çok olumlu. Dünyanın bundan kurtulması için aşılanmak şart.

Hindistan varyantı ne derece etkili?

Çok ürkütücü bir şey. Hindistan'daki görüntüleri izlemişsinizdir. Gerçekten çok çaresiz vaziyette olduğunu söylüyorlar. Hindistan varyantının daha etkili olduğuna dair elimizde bir bilimsel kanıt yok. Fakat tahmin ediliyor ki, daha hızlı bulaşıyor. Daha ölümcül olduğunu henüz bilmiyoruz. Ölüm oranı yüksek mi yoksa hastalığın doğal olarak ölümcüllüğü mü yüksek onu bilmiyoruz. Bilmediğimiz kaç kişi var bilmiyoruz. Tedbirlerin alındığı tarihlere denk gelmesi bir şans olabilir. Mutasyonları anlayabilmek için tarama testlerini yapıp, testten pozitif bulduklarımızın belli oranlarını bu testlere tabii tutmamız lazım ki, bu mutasyonları tespit edelim. Bu mutasyon hakim olursa aşının da etkili olup olmayacağını bilmiyoruz. Bu mutasyonlar eninde sonunda aşıdan kaçacak. Aşıdan kaçınca yeni aşı yapmak zorunda kalacağız. Yeni aşıların beklenmesi çok kaotik bir durum oluşturabilir. Tüm dünyanın bilgiyi paylaşması lazım.

Bu işten kurtulmanın tek yolu, tüm dünyanın aynı anda aşılanması. Bu konuda gelişmiş ülkelere büyük iş düşüyor. Tüm dünyadaki aşı üretim tesisleri kullanılarak yaygın bir aşılama yapılması lazım. Bir an evvel aşılamaya hız vermemiz lazım. Türkiye'de yapılan aşılama çalışmalarının da en erken sonbahara yetişeceği gözüküyor. O zamana kadar herkes kurallara uyarak, kişisel tedbirlerini artırarak, doğal havalandırmayı kullanarak geçirmeli. 

(CNN Türk)