Prof. Şaban Tekin koronavirüs aşısı için tarihi verdi!

Türkiye'deki 8 aşı ve 10 ilaç projesinin koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin koronavirüs aşısında müjdeyi verdi ve aşının çıkacağı tarihi açıkladı. Prof. Tekin, "'2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz. Her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerimiz yolunda giderse biz bu işi yapabileceğimize inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2020 13:41
Değiştirme Tarihi: 11.08.2020 13:41
Prof. Şaban Tekin koronavirüs aşısı için tarihi verdi!

Tüm Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, koronavirüs aşısında önemli bir yol katettiklerini belirtti ve aşının çıkacağı tarihi açıkladı.

Prof. Dr. Şaban Tekin şu bilgileri verdi:

''Özellikle ilaç projelerinde, yeni ilaç konumlandırmaya kadar projeler var. Artı bir de yerli sentez amacı devam eden projelerimiz var.

İNSAN DENEYLERİ NASIL OLACAK?

İki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve 3 gelecek. Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz. Her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerimiz yolunda giderse biz bu işi yapabileceğimize inanıyoruz.''