Prof. Dr. Zafer Kurugöl'den Almanya ve Norveç'te aşı sonrası yaşanan ölümlerle ilgili açıklama

Almanya ve Norveç'te  Pfizer-BioNTech aşısının ardından yaşanan can kayıpları herkesi endişelendirdi. Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaşarak bu ölümlerin aşıyla ilgili olup olmadığının araştırıldığını söyledi:

Yayınlanma Tarihi: 20.01.2021 09:36
Değiştirme Tarihi: 20.01.2021 09:36
Prof. Dr. Zafer Kurugöl'den Almanya ve Norveç'te aşı sonrası yaşanan ölümlerle ilgili açıklama

Geçen hafta Almanya’da Pfizer-BioNTech aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti. Norveç’te de aynı aşıyı olan 23 yaşlının yaşamını yitirdiği açıklandı.

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bu ölümlerin aşıyla ilgili olup olmadığının araştırıldığını söyledi: “Norveç yetkili makamları, ülkede bir haftada bu yaş grubunda ortalama 400 ölüm bulunduğunu, aşılamanın başladığı haftadan sonra bu ölümlerde bir artış olmadığını kaydetti. Ayrıca ölenlerde kanser, kalp hastalığı gibi çok sayıda hastalığın bulunduğu açıklandı. Dünyada her yıl kalp hastalığından yaklaşık 19 milyon, kanserden 10 milyondan fazla kişi yaşamını yitiriyor. Norveç’teki sağlık otoritesi konunun detaylı inceleneceğini belirtti. Ama ön raporunda da ‘Bu ölümler ile aşı arasında belirgin bir ilişki yok. Tesadüfi bir durum’ diye açıklama yaptı.” (Hürriyet)