Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan korkutan deprem açıklaması! 8.0 büyüklüğünde...

Akdeniz'de dün üst üste yaşanan depremlerin ardından Girit'te de depremler meydana gelmişti. Yaşanan depremlerle alakalı korkutan açıklama Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan geldi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Bu kuşak 8.0’den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip’ dedi.

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 10:06
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 12:19
Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan korkutan deprem açıklaması! 8.0 büyüklüğünde...

Akdeniz'de son 2 günde yaşanan deprem hareketliliği sonrasında vatandaşlar telaşlandı. Üst üste yaşanan artçı depremler sonrasında Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıklamalarda bulundu. Girit adasında yaşanan deprem ve geçtiğim hafta o bölgede yaşanan 6.4'lük deprem sonrasında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şükrü Ersoy "Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip." dedi.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklamaları şu şekilde;

Akdeniz’deki depremlere şöyle bakmak lazım, sadece Girit Adası için düşünmek doğru değil. Burada bir alan var. Bu hat için konuşmak gerekir. Batı’da İyonya Denizi’nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye’ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege’ye ve Anadolu’ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası’nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz’in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için.

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. 365 yılı  depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası’nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anda üretebilir.