Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan çok önemli koronavirüs önlemleri! Acunn.com'a özel açıklamalar!

Koronavirüsün tüm dünyayı korkuya saldığı şu günlerde, virüs hakkında merak edilenleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’a sorduk.

Yayınlanma Tarihi: 12.03.2020 12:31
Değiştirme Tarihi: 12.03.2020 12:52
Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan çok önemli koronavirüs önlemleri! Acunn.com'a özel açıklamalar!

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Şu dönemde yapılacak en önemli şeyin panik olmamak olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Kimse panik olmasın ve büyük bir soğukkanlılıkla yapması gerekenleri yapsın” dedi.

İŞTE KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

Öncelikle virüsün belirtilerini anlatan Prof. Yavuz, “3 belirtisi var; yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı. Ancak nefes darlığı hemen görülmeyebilir. Ateş ve öksürük şikayetinden sonraki günlerde başlar. Bu durumda cerrahi bir maske takarak doktora gidilmeli. Doktora gidemeyecek durumda olanlarsa 112’yi arayarak yardım istemeli” diye konuştu.

KORONAVİRÜSTE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ…

Koronavirüste erken teşhisin önemini sorduğumuz Prof. Yavuz, “Erken teşhis, virüsün diğer insanlara bulaşmasını engeller, çok önemlidir” dedi.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE ÖLÜM RİSKLERİ  

En çok merak edilen konulardan biri de virüsün ölüm riski. Bu konuya da açıklık getiren Prof. Yavuz, “Koronavirüsü en ağır geçiren grup 80 yaş üstüdür. Bu yaş grubunda ölüm riski diğerlerine göre daha yüksek. 50 yaş üstünde ise yüzde 1’lik ölüm riski var. 30 yaş altına gelirsek, ölüm riski binde birin altındadır.  0-9 yaş arası çocuklarda da bugüne kadar ölüm görülmedi” açıklamalarını yaptı.

GELELİM KORONAVİRÜS İÇİN ALINACAK ÖNLEMLERE…

Prof. Yavuz, koronavirüsten korunmak için kişisel olarak alacağımız önlemleri ise şu maddeler altında topladı:  

Gün içinde ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın. Çünkü bu virüsü elden alırız. Özellikle toplu taşıma kullandıktan, işten eve geldikten ve kalabalık ortamlardan çıktıktan sonra eller mutlaka yıkanmalı. 30 saniye ovuşturarak yıkarsanız kendinizi korumuş olursunuz.

Diğer önemli madde ise ellerle; ağza, burna ve göze dokunmamak. Çünkü ağız, burun ve göz virüsün giriş yollarıdır.

Mümkün oldukça kalabalık ortamlara girilmemeli. Zorunlu değilsek dışarı çıkmamalıyız. Seyahatlerimizi iptal etmeliyiz. Toplu taşıma kullanmamalıyız. Hastaneye bile zorunlu olmadıkça gitmemeliyiz.

Eğer kalabalık bir ortama girmek zorundaysak, insanlarla aramıza 1.5-2 metrelik mesafe koymalıyız.

ÖKSÜRÜK ADABI ÇOK ÖNEMLİ

Önce kendimizi, sonra da toplumu düşünmemiz gerektiğinin altını çizen Prof. Yavuz, “Koronavirüs salgını çok ciddi bir sorun ve bu sorunu birbirimizi düşünerek, bilinçli davranarak aşabiliriz. Eğer diğer insanları düşünmezsek virüs çabuk bulaşır ve yayılır. Öksürük adabı dediğimiz şey ne biliyor musunuz? Eğer öksüreceksek mendile öksürüp, o mendili çöpe atmaktır. Mendil yoksa kola öksürmektir. Bunun çok büyük bir sorumluluk olduğunu kimse unutmasın” dedi.   

KOMPLO TEORİLERİNE İNANMAYIN, AKILLI OLUN!

Koronavirüs konusunda yapılacak en önemli şeylerden birinin de akıllı olmak olduğunu söyleyen Prof. Yavuz, “Yani saçma sapan komplo teorilerine inanmayın. Akıl dışı yöntemlere prim vermeyin. Bu işi Sağlık Bakanlığı yönetecek. Bakanlık ne diyorsa ona uyun. Panik olmayın” şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜS ÖLÜM ORANLARI

Prof. Yavuz, herkesin merak ettiği ölüm oranlarını ise şöyle özetledi: “Bu virüsü alan herkes ölmüyor. 30 yaş altında her 100 kişiden sadece 99’u ölürken, 80 yaş üstünde her 100 kişiden 80’i ölüyor. Yani virüsü alan herkes ölecek diye bir şey yok” açıklamalarını yaptı.