Prof. Dr. Recep Tekin'den uyarı: Sisli havalar koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Koronavirüs bulaş riski, sisli havalarda artıyor. Bu uyarı, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin tarafından yapıldı. Tekin, sisli havalarda virüsün havada daha uzun kaldığını ve rüzgarla birlikte de virüsün taşınma mesafesinin arttığını belirtti. Vatandaşları uyaran Recep Tekin, sisli havalarda vatandaşlara şu uyarıyı yaptı: 'Ya dışarı çıkmayın ya da mutlaka maske takın' 

Yayınlanma Tarihi: 05.11.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 05.11.2020 09:51
Prof. Dr. Recep Tekin'den uyarı: Sisli havalar koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte havaların soğuyacağını ve yaşanan mevsim değişikliği nedeniyle de rüzgarlı ve sisli havalarla daha sık karşılaşılacağını söyledi. Tekin, bu durumun koronavirüs bulaş riskini daha artırabileceğini belirtiyor.

Koronavirüsün hava yoluyla bulaştığını hatırlatan Prof. Dr. Recep Tekin, sisli havanın virüsün havada asılı kalma süresini uzattığını ifade ediyor. Tekin şunları söyledi: "Havaların nemli olması, sisli olması, virüsün havada asılı kalma süresini uzatıyor. Bununla birlikte bir de hafif rüzgar varsa virüsün daha uzak mesafelere ulaşıp, virüsü bulaştırma ihtimali de artacaktır. O yüzden vatandaşlarımızın sisli ya da nemli ve rüzgarlı havalarda mesafeyi biraz daha artırıp, maske ve hijyen kurallarına daha sıkı uymalarını öneriyoruz. Çünkü bu tür havalarda bulaş riski daha fazla olabilir. Hatta virüsün taşınma mesafesi daha uzak olduğu için hem mesafeyi artırarak hem de maskemizi daha çok kullanarak, bu hastalığın bulaşmasını engellemeye çalışacağız" 

'YAĞMUR VE KAR RİSKİ AZALTIYOR'

Koronavirüsün havada asılı kalma süresini hesaplamanın zor olduğunu ama bunun dakikaları bulabildiğini ifade eden Prof. Dr. Tekin, şunları kaydetti:

"Kuru havalarda bu süre saniyelere kadar gerilerken nemli havalarda ya da sisli havalarda dakikaları bulabiliyor. O yüzden bu süre içinde nemli ya da sisli havalarda virüsün havada asılı kalmasıyla birlikte bir de rüzgar varsa virüsün daha uzak mesafelere taşınıp, bulaştırma riski de artabiliyor. Yağmurun avantajı var. Yağmur ya da kar gibi durumlarda havada asılı olan virüsler yere ulaşıyor ve bulaşma riskini de azaltıyor. Bu durumlar bizim açımızdan avantajlı."

Kaynak: DHA