Prof. Dr. Özlenen Özkan'dan aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan koronavirüs aşısıyla ilgili dikkat çeken açıklamada bulundu. Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite olarak aşı çalışmalarına da girdiklerini belirterek, “3-4 hafta içerisinde aşının ne kadar etkili olacağını göreceğiz. Aşı denildiği kadar etkili olursa, tünelin ucunda ışık görüyorum. Bu sürece daha pozitif bakıyorum. Şu an kötü durumda değiliz ama önemli olan herkesin kurallara özen göstermesi" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 13:23
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 13:23
Prof. Dr. Özlenen Özkan'dan aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama

Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın açıklamaları şöyle;

“Gerekli ve kaliteli eğitim yapılamıyordu. Salgın nedeniyle ani gelişen bir durumdu. Herkes hazırlıksız yakalandı. O yüzden ilk geldiğimizden itibaren eğitimin kalitesi için çalışmalarımızı yaptık. Eğitim gerektiren sınavları, yüz yüze eğitime yakın bir şekilde kaliteli hale getirmek için uğraştık. Yeni bir yazılım modeli geliştirdik. Diğer yerlere örnek olduk. Her ne kadar bazı şikayetler olsa da genel olarak nedeni, öğrencilerin bir önceki dönem daha kolaya alışmış olmasıydı. Bu yüzden değişimlerimizi yaptık. Çocuğumun böyle bir sistemden böyle bir sınavla eğitilmesini isterdim. Bu anlamda bu sistem benim de içime sindi"

 “Bu iklimden de kaynaklanıyor. Havanın güzelliği, sıcaklığı nedeniyle hala kapalı ortamlarda bulunma gereksinimi hissetmiyoruz. Bu yüzden AÜ Hastanesi'nin kapasitesi dolu diyemeyeceğim. Burada önemli olan maske, mesafe ve kurallara bağlı kalmak. Kurallara riayet edildiği takdirde çok dolup taşacağını düşünmüyorum. Aşının etkisi çok önemli. Biz aşı çalışmalarına da girdik. Çalışmalara bakıldığında etkili olacağı iddia ediliyor. 3-4 hafta içerisinde aşının ne kadar etkili olacağını göreceğiz. Aşı denildiği kadar etkili olursa, tünelin ucunda ışık görüyorum. Bu sürece daha pozitif bakıyorum. Şu an kötü durumda değiliz ama önemli olan herkesin kurallara özen göstermesi"

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Bakanımız Berat Albayrak'a teşekkür ediyorum. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız hala desteğini devam ettiriyor. Bu bizler için çok önemli, çünkü sağlık desteklenmezse gerisi çok sıkıntılı. Bu yüzden son derece destek olup maddi sorunlarımızın büyük kısmını omuzladılar"

“Bunun için araştırma merkezlerinin, laboratuvarların olması gerekiyor. Bunu sadece kamudan beklememek gerekiyor. Özel sektörün de bir şekilde taşın altına elini koyması lazım. Onlarla da iletişim halindeyiz. Sadece tedavi değil, tedavi yöntemlerini bulmak da Türk bilim insanlarının yapması gereken şeylerden biri. Bu yolda adımlarımızı sağlam bir şekilde atmak için uğraşıyoruz. Göreve geldiğimde yapmak istediğim şeylerden biri sağlam laboratuvarların olmasıydı. Bunların da adımlarını atmaya başladık"

“Kentin ihtiyaçları, sorunları nedir? Üniversite olarak kente nasıl faydalı olabiliriz? Kafa kafaya verip, bir şekilde lider olmaya çalıyoruz. Üniversitenin asli görevi sorunları ortaya koymak ve çözümde katkıda bulunmaktır. Bu anlamda fahri danışmanlarımız maddi manevi her anlamda yardımcı oluyor. Sadece maddi iş birliği yapmıyoruz. İstihdam, fikirlerimizin pratiğe dökülmesi anlamında da faydası oluyor. Üniversitenin bir şekilde şehirle organize olup iletişim halinde olması gerekiyor"

DHA