Prof. Dr. Orhan Şen’den canlı yayında 'hava kirliliği' uyarısı: Riskli olan illeri tek tek saydı

Prof. Dr. Orhan Şen katıldığı canlı yayında hava kirliliğiyle ilgili önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. Önümüzdeki cumartesi gününe kadar riskli bölgelerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen, hava kirliliğiyle ilgili tehlikede bulunana şehirleri ve bölgeleri tek tek saydı. 

Yayınlanma Tarihi: 04.03.2021 11:52
Değiştirme Tarihi: 04.03.2021 11:53
Prof. Dr. Orhan Şen’den canlı yayında 'hava kirliliği' uyarısı: Riskli olan illeri tek tek saydı

Hava kirliliğinde en büyük etkenin meteorolojik faktörler olduğunu söyleyen CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, 'Yani hava kirliliğinde en önemli faktör meteorolojik durumdur. Bu nedenler meteorolojik durumu iyi incelememiz lazım. Bunda da en önemli şey enverziyon tabakasıdır. Atmosferin kararlılığını bizim için ortaya koyar. Sıcaklığın yerden yükselirken azalır, azalmayıp da yerden yükseldiği itibaren artarsa bu enverziyon durumudur.' dedi.

Bu tabakanın kararlı bir atmosfer olduğunu söyleyen Şen, kararlı bir atmosferde kirleticilerin dağılmadığını, uzaklaşmadığını belirtti. Şen, bu durumun da hava kirliliğine yol açtığını söyledi. 

İşte Prof. Dr. Şen’in canlı yayında yaptığı o açıklamalar:

Buradan baktığımız zaman bu tahmin de önemli. Meteorolji genel müdürlüğü de bu tahminleri yapıyor. Enverziyon yüksek basıncın olduğu zamanlarda olur biz iki gün yüksek basıncın etkisine giriyoruz. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yüksek basıncın etkisini göreceğiz.

RİSKLİ OLAN İLLERİ TEK TEK SAYDI

Bu durumda da enverziyonun şiddeti artacak. Baktığımız zaman Sakarya’da 100 üzerinden 85’iken… Konya’da 100 üzerinden 65-75 civarında enverziyon durumu var. Bu enverziyonun şiddeti arttıkça hava kirliliği artacak demektir. Ona baktığımız zaman önümüzdeki cumartesi öğlene kadar riskli olan bölgeler var. Bunlar neresi; Sakarya, Eskişehir, Kütahya, Konya, Edirne, Balıkesir, İstanbul, Ankara’nın bazı semtleri buralarda hava kirliliği riski var. Çünkü enverziyon şiddeti fazla burada ortaya çıkan kirleticiler havada kalacak. Bu nedenden vatandaşların dikkat etmesi lazım.

"HAVA KARARLI OLACAK"

Marmara Bölgesi’nde Edirne, Kırklareli, Sakarya, Eskişehir bu bölgelerde yüksek basınç daha etkili olacak hava kararlı olacak. Bunun için de buradan çıkan kirleticilerde konsantrasyon artacak.

"BUGÜNLERDE MASKELERİ ÇIKARMAYALIM"

Bu Kovid’ten dolayı maske takıyoruz. Aman bugünlerde maskeyi çıkarmayalım. Bu açıdan iyi, ama Kovid'i atlatırız. Sonra normal şartlara geliriz. İşte o zaman bu tahmini yaparsak şayet bazı günlerde o zaman halkta tabi ki maskeyle dışarı çıkacak. Çin’de, Hindistan’da maskesiz dışarı Kovid’in olmadığı günlerde bile dışarı çıkmıyorlar. Biz de bundan sonra buna biraz daha dikkat ederek bu tahminleri yapmaya çalışacağız.

"ENVERZİYON DURUMLARINDA DA..."

Koronavirsün yanı sıra şiddetli enverziyon durumlarında maskenin kesinlikle kullanılması gerekiyor. Çünkü ağız yoluyla aldığımız kirleticiler ciğerlerimizin en ücra köşelerine kadar gidebiliyor. O yüzden çok önemlidir. İleri ki günlerde halkı bu konuda ikaz edersek o günlerde maskeyle çıkacaklardır.  

Kaynak: CNN Türk