Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 kenti sıraladı ve uyarıda bulundu

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Okan Tüysüz (İTÜ Emekli Öğretim Üyesi) önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 kent için flaş uyarıda bulundu. Tüysüz"Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi, deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor."dedi.

Yayınlanma Tarihi: 02.11.2020 13:01
Değiştirme Tarihi: 02.11.2020 13:01
Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 kenti sıraladı ve uyarıda bulundu

Prof. Dr. Okan Tüysüz'ün açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Beni korkutan yer Türkiye'nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye'nin can damarının İstanbul'da atması nedeniyle...

Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir.

Türkiye'de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye'nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde... Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.

Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok."