Prof. Dr. Necmi İlhan'dan koronavirüs hastalarına kritik uyarı: Kullanmamak öldürebilir

Toplum bilimleri kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hastalarının ilaç dozunun yüksekliğinden endişe eden ve bu nedenle de bu ilaçları kullanmayanların olduğunu dile getirdi. İlhan, bu durumun vatandaşlarda daha ağır komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmasına ve ağırlaşarak hayatlarını kaybetmelerine neden olduğunu ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2021 11:02
Değiştirme Tarihi: 04.05.2021 11:03
Prof. Dr. Necmi İlhan'dan koronavirüs hastalarına kritik uyarı: Kullanmamak öldürebilir

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse yakalanan kişilere verilen ilaçların vatandaşlar tarafından 'yüksek doz' endişesi nedeniyle kullanılmadığını söyledi. 

İlhan şunları söyledi:

"Tedavi için verilen ilaçlar, Sağlık Bakanlığı'ndaki rehberlerde belirlenen ilaçlar. Bu ilaçların etkinliği bilinerek vatandaşlara veriliyor. Vatandaşların bazen özellikle verilen ilaçların dozunun yüksekliğinden endişe ederek ilaçları almadıklarına şahitlik ediyoruz; Fakat bu durum daha sonra baktığınızda vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleştiklerine, ilaçlarını almayan koronavirüs hastasının evde tedavi olup, sadece ilaçları alarak hastalığı atlatması ile sonuçlanabilecekken maalesef ilaçlar alınmadığı takdirde hastaneye gelmesine, ağır hasta olmasına ve daha sonra hayatını kaybetmesine neden oluyor" 

Filyasyon ekipleri tarafından getirilen koronavirüs ilaçlarının hemen kullanılmaya başlanması gerektiğini söyleyen İlhan, kanıta dayalı olmayan bilgilerle ilaç almaktan vazgeçmenin ya da ilaç kullanmamanın yanlış bir yaklaşım olduğunu söyledi. 

Prof. İlhan şöyle konuştu: 

Vefatları azaltmak ve tanı alanların hastaneye gitme oranını azaltmak için mutlaka filyasyon ekiplerinin getirdikleri ilaçları almak en doğru yaklaşım olacaktır. Filyasyon ekibinin getirdiği ilaçları filyasyon ekiplerinin önerdiği dozda kullanmaları gerekiyor

Kaynak: DHA