Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Büyük İstanbul Depremi açıklaması: Son iki deprem öne çekti...

Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Büyük Marmara Depremi ile ilgili yazdığı kitapta çok önemli detaylara değindi ve İstanbul'da 30 yıl içinde olması beklenen 7.2 büyüklüğündeki olası depremin gittikçe yaklaştığını ifade etti. Görür, "İstanbul tehdit altına girdi. Eylül ve Ocak'taki depremler, Büyük Marmara Depremi'ni öne çekti." ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 04.07.2020 16:20
Değiştirme Tarihi: 04.07.2020 16:20
Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Büyük İstanbul Depremi açıklaması: Son iki deprem öne çekti...

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin röportaj yaptığı Prof. Dr. Naci Görür, depremle alakalı her şeyin en ince detayına kadar yazıldığı ‘Türkiye’de Deprem-Az gittik uz gittik’ kitabında İstanbul Depremi'ndeki riskleri açıkladı ve ”1999 depremi esnasında Anadolu levhası 5,5 metre batıya doğru savruldu. Deprem kırığı İzmit Körfezi’nin Marmara’ya girdiği yerde durdu. Böylece bu depremler belirli miktardaki stresi Marmara’nın altındaki kırılmayan kabuğa transfer etti. Depremler olmasaydı Anadolu levhası yılda sadece 2,5 cm batıya kayacak ve bu yer değiştirmeye denk gelecek bir stresi Marmara Denizi’nin altındaki kabuğa yükleyecekti. Fakat bu depremler normalde 200-220 senede birikebilecek olan bir stresi saniyeler içinde Marmara kabuğuna yüklediler ve her sene de 2.5 cm’lik bir stresi yüklemeye devam ediyorlar. İşte bu nedenle Marmara Denizi’nin altındaki kabuğun fazla dayanamayacağını ve eninde sonunda kırılarak büyük bir deprem üreteceğini düşünüyoruz.”

DEPREM İLE İLGİLİ KORKUTAN AÇIKLAMA: ERKENE ÇEKİLDİ

Görür, depremin ne zaman olacağını bilmenin mümkün olmadığını ama araştırmaların 1999’dan itibaren 30 yıl içerisinde olma olasılığının yüzde 60’tan fazla olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Marmara tabanını boydan boya kesen doğrultu atımlı fayın üç kola ayrıldığını anlatan Görür, İstanbul’u etkileyecek depremin 70-75 km uzunluğundaki Yeşilköy açıklarında başlayıp orta Marmara çukurluğunda devam eden Kumburgaz fayında meydana geleceğini düşündüklerini belirtti.

Kilitli olan bu fayın kırıldığı takdirde 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini ifade eden Görür, Marmara’da en son 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki ve 11 Ocak 2020 tarihli 4.7 büyüklüğündeki depremlerin bu kolun batı ucunda meydana geldiğini söyledi.

Görür çok önemli bir uyarı yaparak ”Son depremler bu kolun batı ucunda gerçekleşince şahsen ben endişeye kapıldım. Küçük de olsalar bu depremlerin beklenen Marmara depremini öne çekmiş olabileceğini düşünüyorum” dedi.