Prof. Dr. Naci Görür'den Elazığ depremi açıklaması

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 5 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası Elazığ depremini önceden bilen Prof. Dr. Naci Görür, "Tahminim bu deprem bir önceki 6.8 büyüklüğündeki depremde fayın kırılmayan doğu ucunun kırılması sonucu oldu" ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2020 22:11
Değiştirme Tarihi: 19.03.2020 22:12
Prof. Dr. Naci Görür'den Elazığ depremi açıklaması

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.53'te Sivrice'de 5 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi.

ARTÇI DEPREM

5.0 depremin ardından Sivrice'de 21.05'te 3.4 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

MALATYA'DA DA HİSSEDİLDİ

Malatya Valisi Aydın Baruş, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli meydana gelen ve kentte de hissedilen 5 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını bildirdi.

Baruş, yaptığı açıklamada, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Depremin kentte de hissedildiğini aktaran Baruş, "Deprem Pütürge, Doğanyol ve Kale ilçelerimizde daha fazla hissedildi. Bu ilçelerimizdeki hasarlı binaların çoğunu zaten yıkmıştık. Bu depremin ardından da ekiplerimiz ilgili yerlerle irtibat kurdu. İlk belirlemelerimize göre herhangi bir olumsuzluk meydana gelmedi." dedi.

"FAYIN KIRILMAYAN DOĞU UCUNUN KIRILMASI SONUCU OLDU"

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 5 büyüklüğünde bir deprem sonrası Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden şu mesajı paylaştı; 

"Arkadaşlar demin Elazığ’da 5.0 büyüklüğünde deprem oldu. Tahminim bu deprem bir önceki 6.8 büyüklüğündeki depremde fayın kırılmayan doğu ucunun  kırılması sonucu oldu. Malum, büyük deprem fayın daha çok Pütürge, Malatya tarafını ağırlıklı olarak kırmıştı."