Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan'dan uyarı: "Maskeyle uzun süre spor yapmayın"

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, maskeyle uzun süre spor yapmanın hayati risk taşıdığını söyleyerek uyardı: "Dikkat! Yapmayın."

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 09:16
Değiştirme Tarihi: 19.05.2020 09:16
Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan'dan uyarı: 'Maskeyle uzun süre spor yapmayın'

Geçtiğimiz günlerde Çin'in Vuhan kentinde şaşırtıcı bir olay yaşandı. Maskeyle koşu yapan 26 yaşındaki adamın akciğeri patladı. Nefes darlığı yaşayan adam ameliyat edildi ve hastanın sol akciğerinin yüzde 90 daraldığı, kalbinin vücudunun sağ tarafına doğru hareket ettirdiği belirtildi. Bu üzücü olaydan sonra gözler maskeyle spor yapmanın zararlı olup olmadığna çevrildi. 

Konuyla ilgili olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan açıklama yaptı. İşte

Prof. Dr. Taşbakan'ın o çok önemli açıklamaları:

"Koronavirüs salgını dolayısıyla özellikle açık alanda spor yaparken ve koşarken vatandaşlarımızın maske takması sağlık açısından tehlikeli. Pek çok vatandaş, sadece sağlık çalışanlarının kullandığı maskeleri takıyor ve bu maskeler solunumu kısıtlayacak maskeler. Bizim halka önerdiğimiz maskeler ise cerrahi maskelerdir. Fakat insanlar, farkında olmadan bizim sağlık çalışanlarımızın hastaya müdahale ederken taktığımız maskeleri takıyor. Bu maskeler, normal hayatta hiç kullanılması gereken maskeler değil. Bu maskelerin dezavantajı şu; nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor, verdiğimiz nefesin bir kısmını tekrar solumak zorunda kalıyoruz. Uzun süre takıldığı zaman kanda karbondioksit dediğimiz zararlı bir gazın birikmesi söz konusu. Bu zararlı gazda; hayati tehlikenin ortaya çıkmasını sağlayarak, ölüme kadar neden olabilecek kanda yükselmelere sebep olabilir. Baygınlık, ani ölüm gibi sonuçların yaşanmasına neden olur. Özellikle spor yapan insanlarda bu maskelerin kullanılması ciddi hayati risk taşır." 

"CERRAHİ MASKE TAKIN"

Cerrahi maske takarak spor yapılması gerektiğinin önemine dikkat çeken Prof. Taşbakan, "Unutmayın, sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler çok fazla korumuyor. Ayrıca açık alanda da kapalı alanda da spor yapsanız, mutlaka sosyal mesafe kuralına dikkat edin" diye konuştu. 

"MASKEYLE KOŞMAK ÇOK ZOR"

Mikrofon yöneltilen Su Karaman isimli vatandaş ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Düzenli olarak Alsancak Kordon'da spor yapıyorum. Maskeyle koşmak çok zor oluyor. Hava da sıcak olduğu için yüzüm çok terliyor. Ama uzmanlar da maskenin çıkarılmaması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden spor yaparken de maskemi çıkarmıyorum" bilgisini verdi. (DHA)