Prof. Dr. Mehmet Ceylan, koronavirüs salgınındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan ve Türkiye'nin de hala mücadelesini sürdürdüğü koronavirüs salgınına ilişkin son durumu değerlendirdi. Prof. Dr. Mehmet Ceylan, İstanbul için ürküten bir açıklamada bulundu. Ceylan “160 bin 170 bin civarında İstanbul'da aktif vaka var. Tabi İstanbul'un nüfusuna göre düşünürseniz Her 100 kişiden 1'i anlamına gelir” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 09:58
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 09:58
Prof. Dr. Mehmet Ceylan, koronavirüs salgınındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, CNNTürk'te katıldığı canlı yayın programında koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Salgında gelinen son noktayı değerlendiren Ceylan; Yaklaşık 300 bin kişinin virüs taşıdığını düşündüklerini belirterek İstanbul’da her 100 kişiden 1’inde virüs olduğunu söyledi.

Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Ceylan; "300 bin civarında virüsü taşıdığını düşündüğümüz insan var. Bu da giderek azalıyor. Şu anda bunun genel olarak yüzde 60'ının İstanbul'da olduğunu düşünmek durumundayız. Geri kalan Anadolu'nun değişik bölgelerinde. 160 bin 170 bin civarında İstanbul'da aktif vaka var. Tabi İstanbul'un nüfusuna göre düşünürseniz Her 100 kişiden 1'i anlamına gelir. 100 kişilik bir toplantıya gittiğinizde orada bulaştıracak bir kişiyle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. İlla ki her yerde denk geleceğiniz anlamına gelmez bu bir ortalamadır." dedi.