Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Camilerde tekbir gibi yüksek sesli konuşmalar alçak tonda yapılmalı

Koronavirüs salgınının yayılımını önlemek amacıyla bir süredir cemaatle beraber namaz kılınamıyordu. Normalleşme planı çerçevesinde 29 Mayıs itibarıyla cuma namazıyla yeniden cemaatle ibadete açılacak camiler için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çok önemli uyarıda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yüksek sesli konuşmalarda damlacıkların daha çok çıktığını ve koronavirüsün yayılımının fazla olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 11:59
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 11:59
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Camilerde tekbir gibi yüksek sesli konuşmalar alçak tonda yapılmalı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan koronavirüs salgınını önlemek amacıyla ülkemizde ilk vakaların ortaya çıkmasından itibaren bir çok tedbir alınmış ve kısıtlamalar getirilmişti.  Yavaş yavaş uygulamaya geçen normalleşme planı çerçevesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan camiler 29 Mayıs tarihi itibarıyla yeniden açılıyor. Yeniden cemaatle ibadete açılacak camilerde uyulması gereken kurallarda mevcut... Konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "KEsinlikle ortak kullanılan yerlerde mümkün olduğu kadar el değdikten sonra ağza ve burna götürmeden el temizliği yapmak. En önemlisi maske ve mesafeye dikkat etmek. Klima çalışıyorsa '1,5 metre' dediğimiz o mesafeyi '2 metre' diye düşünmekte yarar var. Malum güney bölgelerde klimasız durulmayacak zamanlar olacak." uyarılarında bulundu.

"YÜKSEK SESLİ KONUŞMALAR YAPILMAMALI" 

Ayrıca Prof. Dr. Ceyhan; "Cemaatle arasına böyle bir önlem koymasında yarar var. Özellikle yüksek sesli konuşmalarda virüs yayılımı daha fazla. Damlacık daha çok çıkıyor ve virüs de ona bağlı olarak daha çok çıkabiliyor. Mümkün olduğu kadar camide az konuşmak, konuşmak gerektiğinde de çok yüksek tonda konuşmamak önemli. Mikrofon kullanılmasına teşvik etmek gerekir. Bizim camilerimizde duaların çoğu içten okunuyor ama özellikle 'tekbir' gibi herkesin katıldığı yüksek sesli konuşmaları alçak tonda yapmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Bunun bir risk oluşturduğunu düşünerek gerekli tedbirleri almak gerekir." dedi. ,

DHA