Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal bağışıklık için tarih verdi: Bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir!

Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı açıklama ile dünya nüfusunun yüzde 10'unun koronavirüse yakalandığını tahmin ettiklerini belirtmişti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, DSÖ'nün bu konuyla ilgili açıklamasını değerlendirdi. Bu açıklamaya göre dünyada 750 milyon kişinin koronavirüse yakalandığını söyleyen Mehmet Ceyhan, "Eğer rakamlar, oranlar bu şekildeyse toplumsal bağışıklık bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir. Tam rakamları bilmediğim için bir süre veremiyorum; ama 1-2 yıl içinde gerçekleşebilir gibi görünüyor" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2020 10:15
Değiştirme Tarihi: 08.10.2020 10:15
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal bağışıklık için tarih verdi: Bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün yüzde 10 tahmini üzerine şunları söyledi: 

"DSÖ'nün yüzde 10 tahmini, şu an tespit edilen vakaların 20 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu salgınların özelliğidir, bu hastalık çok yüksek oranda belirtisiz seyrettiği için. Koronavirüs salgını özellikle gençlerde ve çocuklarda yüzde 90-95 belirtisiz seyrediyor. Bakanlığın açıkladığı rakamlar ile daha önce yaptığımız hesaplarla, 'yaklaşık 11 yılda toplumsal bağışıklık gelişir' diyorduk. Eğer rakamlar, oranlar bu şekildeyse o zaman bu çok daha kısa sürede gelişebilir. Yani toplumsal bağışıklık bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir. Tam rakamları bilmediğim için bir süre veremiyorum; ama 1-2 yıl içinde gerçekleşebilir gibi görünüyor"

"TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞIA YAKINIZ GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüs salgınında toplumsal bağışıklığa yakın olunduğunu vurguladı ve salgının Türkiye'de durumuna dair şunları söyledi: 

DSÖ'nün 750 milyon tahmin ettiği rakam, şu anda dünyadaki tespit edilmiş 35 milyon vakanın 20 katından fazla. Bu rakamları Türkiye'ye uyarladığımız zaman Türkiye'de beklediğimizden daha kısa sürede yani vaka sayısının 20 katının üzerinde kişi enfekte olduysa toplumsal bağışıklık daha kısa sürede gelişebilir. Toplumsal bağışıklığın gelişmesi demek, artık virüsün eskisi kadar bulaşamayacağı ve salgının giderek söneceği anlamına gelir. Bunun 1-2 yıl içinde olabileceğini düşünüyoruz, tabii bu vaka sayısına bağlı, tam vaka sayısını bilsek bunun hesaplarını çok iyi yapabiliriz aslında


Koronavirüs salgınını bitirecek mutasyonun henüz gelişmediğini söyleyne Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, her gün çok sayıda mutasyonun rapor edildiğini belirtti. 

Prof. Dr. Ceyhan, "Salgının bitebileceği üçüncü olasılık olan aşılara gelince, aşılar ile ilgili dünyada gelişmeler var. Önümüzdeki yıl bireysel koruyuculuk için etkili 1 ya da birkaç aşıya sahip olabiliriz; ancak bunun dünya nüfusuna yetebilecek, herkesin aşılanacağı uygulama haline dönmesi gerek üretim kapasitesi, gerek bu aşıların ulaştırılması şartları dikkate alındığında bunlardan daha uzun sürede gerçekleşebilir gibi görünüyor mutasyon ve toplumsal bağışıklıktan. Yani birkaç sene lazım böyle bir şey için" dedi.

Kaynak: DHA

Etiketler: mehmet ceyhan