Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan uyarı: "Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı"

Tatile gidecekleri uyaran Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Herkesin mutlaka tatile gitmesi gerekmiyor. Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 10:15
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 10:15
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan uyarı: 'Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı'

Yaz tatili planları yapanlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, havuz ya da deniz suyundan virüs bulaşma gibi bir korkularının olmadığını söyledi. Ancak yüzerken de sosyal mesafeyi korumak gerektiğine vurgu yapan Ceyhan, "Orada en çok korkulan şey yine, solunum yolunda bir virüs taşıyan kişinin ağzından, burnundan çıkan damlacıklarla bulaşmış herhangi bir yere değdirip ağza buruna götürme şeklindeki bulaşma. Sosyal mesafeye dikkat edecekler. İnsanlar, suya girmedikleri zaman maske takacaklar. Temizliğe çok dikkat edecekler. Otelde herhangi bir yere ellediklerinde ellerini temizlemeden ağızlarına, burunlarına götürmeyecekler. Yoksa gıdadan, sudan bulaş gibi bir olay pek söz konusu değil. Tuzlu suda virüsün daha az yaşadığı gibi bir şey gösterilmedi. Zaten mantıken de pek söz konusu değil. Dolayısıyla deniz suyunun virüsü öldürücü bir etkisi yok. Ancak her zaman, havuza kıyaslarsanız deniz daha temizdir. Onu tercih etmekte yarar var" dedi. 

Yüz bin nüfuslu bölgelerde sağlık altyapısının yetersizliğine dikkat çeken Ceyhan, "Buralara gidenlerin iyice düşünmelerinde yarar var. Herkesin mutlaka tatile gitmesi gerekmiyor. Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı" uyarısında bulundu. 

"KREŞLER YÜKSEK RİSK TAŞIYOR"

15 Haziran'da açılacak özel kreşler konusuna da değinen Ceyhan'a göre, çocuklarını buraya gönderecek ailelerin dikkat etmesi gereken kurallar var. Her kaldırılan tedbirin mutlaka bir risk oluşturduğunu, kreşlerin de yüksek risk taşıyan yerlerden bir tanesi olduğunu belirten Ceyhan, sözlerine şöyle devam etti: 

"Çünkü neticede oraya giden çocukların mesafeye uyması ve maske takması son derece zor. Kreşlerin açılma nedeni tamamen çalışan anne ve babaların işe gidebilmesini sağlamak. Zorunluysa gidilecek tabi ki. Giderken de kreşlere, mutlaka kendilerine gönderilen rehberlere göre tedbirlerini alacaklar. Ama özellikle çocukların götürülürken mutlaka mesafeyi olabildiğince dikkat etmesi, sınıflarda eskisi kadar çok çocuk bulundurulmaması, havalandırmaların daha fazla olması ve çocukların ellerinin değdiği yerlerin sık sık dezenfektanlarla temizlenmesi ve çocuklara da mümkün olduğu kadar el temizliğinin öğretilmesi yararlı olur. İmkanı varsa ailelerin, kreşe göndermeden bakılabilecekse tercih etmekte yarar var." (DHA)