Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs açıklaması: 10'lu rakamların altına 4-6 haftada inebiliriz

Koronavirüs salgını Türkiye genelinde hala devam ediyor. Vaka sayılarının ilk günki oranlara göre düşüşe geçmesi herkesi umutlandırdı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki azalmayı değerlendirdi. Ceyhan'ın yaptığı son dakika açıklamasına göre; "Bizde birkaç gündür vaka sayısı 900, bin civarında. Bu bence son derece olumlu azalma şekli. Ben 10'lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi tahmin ediyorum" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 29.05.2020 10:15
Değiştirme Tarihi: 29.05.2020 10:15
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs açıklaması: 10'lu rakamların altına 4-6 haftada inebiliriz

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan koronavirüs salgını ile ülkemizde mücadele hala sürüyor. İlk vaka oranlarına göre şu günlerde iyileşme gösteren koronavirüs tablosunu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan değerlendirdi. 

İşte koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki azalmayı değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın açıklamalarından satırbaşları;

"Salgınlardaki vaka sayıları azalırken dimdik bir azalma döneminden sonra, dağın eteği gibi bir dirençle karşılaşılır ve azalma hızı biraz yavaşlar. Bu daha sağlıklı bir yavaşlamadır. Hızla sıfırlara inerse 'biz bazı vakaları atlıyor olabiliriz' anlamına gelir. Dolayısıyla bunun aşağı yukarı 4-6 hafta civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Kaldırılamayacak hiçbir tedbir yok. Yeter ki siz gerekli önlemleri alın. Biz zaten bir süre maskeli ve mesafeli yaşayacağız. Bunun ne kadar süreceğini söylemek zor ama ben 4-6 aydan önce olabileceğini düşünmüyorum. Açıkçası vaka sayılarının yavaş inmesi her zaman daha güvenli ortamdır. Bu sizin vakaları yeteri kadar etkinlikle taradığınızı ve tespit ettiğinizi gösterir. Siz bir haftada, iki haftada 10'un altında sayılara inerseniz 'bazı vakaları atlıyorsunuz' anlamına gelir. Direnç zaten salgının doğasında olan bir şey...."

Öte yandan Prof. Dr. Ceyhan tüm insanlarda koronavirüs belirtisini bulmanın zor olduğunuda belirtti ve "Bir dirençle karşılaşırsınız. Bunu Almanya da yaşıyor. Mesela 7-8 binlerden hızla binin altına indiler; ama çok uzun süredir 600-700 gibi rakamlarda takılıp kaldılar. Bu doğaldır. Bizde de birkaç gündür vaka sayısı 900, bin civarında. Bu bence son derece olumlu azalma şekli. Ben 10'lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve mesafeyi bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki dönemde olacağını tahmin ediyorum" açıklamasında bulundu.

DHA