Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan koronavirüs açıklaması: Böyle bir rakam dünyanın hiçbir ülkesinde yok

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya devam ediyor. Türkiye'de kurban bayramının yaşanması nedeniyle de yetkililerden ardı ardına önemli uyarılar geliyor. Hürriyet'ten Hande'de Fırat'a konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bayramda 5 riskli aktiviteye dikkat çekti ve bunları tek tek açıkladı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı oranına da vurgu yapan Mehmet Ceyhan, “Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok.' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 31.07.2020 11:07
Değiştirme Tarihi: 31.07.2020 11:07
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan koronavirüs açıklaması: Böyle bir rakam dünyanın hiçbir ülkesinde yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 5 riskli aktiviteyi şu şekilde sıraladı.

1) Bir şehirden başka şehire gitmek

Ceyhan, insanların genellikle büyük şehirlerden küçük yerlere gittiğini ifade ederek, virüsün yoğun olduğu bölgelerden daha az yoğun noktalara gidildiğini belirtti. Şu dönemde en güvenli ulaşımın, kişilerin kendi araçlarıyla yapabileceklerini söyleyen Mehmet Ceyhan, mola anlarının kısa tutulması gerektiğini ifade etti. 

2) Bayram Namazı

Bayram namazına da ayrı bir parantez açan Mehmet Ceyhan, sosyal mesafe kuralına uymak gerektiğini kaydetti. Yüksek sesle konuşulmamasını söyleyen Mehmet Ceyhan, yüksek sesle konuşmanın riski 10 kat daha artırdığını ifade etti. Ceyhan, özellikle cami çıkışlarında toplu bayramlaşmaları es geçmek gerektiğini belirtti. 

3) Kurban kesimi

Kurban kesiminin bayram boyunca, yani 4 güne yayılarak yapılması gerektiğini söyleyen Ceyhan, sosyal mesafe ve maske kuralına kesinlikle uyulması gerektiğini söyledi. Virüsün hayvandan bulaşmayacağının da açıklamasını yapan Ceyhan, önemli bir örnek verdi: Diyelim ki kurbanı kesende virüs var, diyelim ki keserken hapşırdı. Evde bıçağı, elimizi yıkamak gerekiyor. Sadece COVID-19 için değil başka hastalıklar açısından da çiğ ete değdikten sonra el normalde mutlaka yıkanmalı.


4) Toplu ulaşım ve bayram sürecinde bu taşıtların kullanımı

Kurban kesimi gibi, bayramlaşma ziyaretlerinin de 4 güne yayılması gerektiğini düşünen Mehmet Ceyhan, toplu taşıma araçlarının kalabalık olmaması gerektiğini vurguladı. 

5) Bayramlaşma

Mehmet Ceyhan, yüksek risk grubundaki kişilerin telefonla aranması gerektiğini ifade etti. Tercihen ise açık havada bayramlaşılmasını ifade eden Ceyhan, öpüşmenin, sarılmanın ve el öpmenin olmaması gerektiğini söyledi. Bayram harçlığı verilirken zarfa konulması gerektiğini söyleyen Ceyhan, yaşlılara ziyaret sonrası evde dokunulan alanların alkollü mendille dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtti.

Açık havada virüsün bulaşma riskinin 19 kat daha az olduğunu söyleyen Mehmet Ceyhan, nişanların asker uğurlamalarında bu riskin yine aynı şekilde seyirettiğini ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 'Mesafe bir buçuk metrenin altına indiyse, maske de takmadıysanız virüs açık alan-kapalı alan dinlemez' dedi.

Türkiye koronavirüs günlük vaka sayısının 900'lerde olmasıyla ilgili de konuşan Mehmet Hoca, vaka sayısının 900'lerde olduğunu ancak bu hastların yüzde 62'sinin hastaneye yattığını ifade etti. Böyle bir rakamın hiçbir ülkede olmadğını söyleyen Mehmet Ceyhan, "Amerika’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10. Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12. Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1. Biz sadece hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz. Belirtisiz gizli virüs taşıyıcılarına ulaşamıyoruz. Bunlar ve hastalığı hafif atlatanlar, virüsü bulaştırmaya devam ediyor. Bu şekilde vaka sayısını düşük seviyeye indirmek mümkün değil. Vaka sayılarını güvenli bir seviyeye indirmenin tek yolu var: Gizli ve hafif atlatan vakaları bulmaya yönelik bir politikayı acil hayata geçirmek. Yani yaygın test uygulamak." dedi.

İlgili Sayfalar: Playlist