Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı: Koronavirüste günde tahminen 10 bin vaka var

Koronavirüs salgını boyunca yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yine çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Günlük vaka sayısına ilişkin konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, günlük vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerektiğini dile getirirken, günlük vaka sayısının da tahmini olarak 10 bin olduğunu belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2020 11:44
Değiştirme Tarihi: 21.10.2020 11:44
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı: Koronavirüste günde tahminen 10 bin vaka var

Hürriyet Gazetesi'nden Sedat Ergin'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli açıklamalarda bulundu. “Hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmak mümkün değil” diyen Mehmet Ceyhan, “Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın test kriterlerine göre her belirtisi olana da test yapmıyoruz, en az iki belirtisi varsa veya temas artı belirtisi varsa test yapılıyor. Vakaların yüzde yirmisinin belirti verdiğini ve bunların tamamına test yaptığımızı farz etsek bile, yani Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre hareket edersek, vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor. Bu durumda 2 bin 26 sayısını 5 ile çarpmak gerekir. Yuvarlak hesap, tahminen 10 bin kişi gibi bir sayıya ulaşırız.” dedi.

Yapılan araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışma gösteriyor ki, saptanan ve saptanamayanlar dahil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır. Bu durumda 100 bin sayısıyla karşılaşırız. Yani ülkede o gün COVID-19 ile enfekte olmuş toplam 100 bin kişi var demektir. Bunun ancak 10 bini test yoluyla tespit edilebilmiştir. Bu diğer ülkelerde de böyledir.

VAKA VE HASTA AYRIMI NEDİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada test sonucu pozitif çıkanların 'vaka' olduğunu, herhangi bir belirtisi olup tedavi altına alınanların ise 'hasta' olarak kabul edildiğini belirtmişti.