Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüse karşı uyardı: Sonbaharda küçük pikler olabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs salgınındaki son durumu değerlendirdi. Kurallara uyulması çağrısında bulunan Çelik "Büyük piki yaşadık ve bundan sonra küçük pikler şeklinde devam edecek diye düşünüyoruz. Sonbaharda tabi pik olabilir." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 11:36
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 11:38
Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüse karşı uyardı: Sonbaharda küçük pikler olabilir

Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

Koronavirüsün bundan sonraki seyrine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs tedbirlerine ilişkin kurallara uyulması çağırısında bulunarak şu cümleleri söyledi; "Sonbahara doğru havaların soğuması ve insanların kapalı alana girmesi ile birlikte risk görüyoruz. Büyük piki yaşadık ve bundan sonra küçük pikler şeklinde devam edecek diye düşünüyoruz. Sonbaharda tabii pik olabilir. Yaz ayında bunun azalacağını ve en alt seviyede düzeyde seyredeceğini söylemiştik. Aynı fikrimiz devam ediyor. Ancak dediğim gibi tamamen bizim sosyal davranışımız neyi emrediyorsa onu yapmamız lazım. Kurallara uymamız lazım ki bu piki en az zararla atlatalım. Bizim bu pik dönemini zamana yaymak önemli. Yani olmamasını diliyoruz; ancak olursa da bu piki zamana yaymak sağlık iş gücünü azaltmak ve daha baş edilebilir bir hale getirmek istiyoruz" 

DHA