Prof. Dr. Hüseyin Toros: "Çarşambadan itibaren serin ve yağışlı hava geliyor!"

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, pastırma sıcaklıklarının Türkiye'yi çarşamba günü batıdan gelen yağışlı ve serin havanın etkisiyle terk edeceği uyarısında bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2020 11:46
Değiştirme Tarihi: 26.10.2020 11:46
Prof. Dr. Hüseyin Toros: 'Çarşambadan itibaren serin ve yağışlı hava geliyor!'

Prof. Dr. Hüseyin Toros, pastırma sıcaklıklarının genelde kuzey yarım kürede ekim sonu ve kasım ayı başlarında görüldüğünü belirtti ve, "Türkiye genelinde farklı bölgelerde pastırma sıcaklıkları kendini gösterdi. Bu sıcaklıklar bu dönemlerde bir kaç kez görülebilir" dedi. 

"HAZIR OLUN..."

Türkiye'nin bu dönemde yüksek basınç etkisi altında olduğunu vurgulayan Toros, "Türkiye genelinde şu anda hava sıcakları gündüzleri genel olarak 20-30 derece, geceleri ise 10-20 derece arasında görülüyor. İnsanlar şu anda bilhassa gündüzleri yaz havasını yaşıyorlar. Pastırma sıcaklıkları, Türkiye'yi çarşamba günü batıdan gelen yağışlı ve serin hava etkisiyle terk edecek. Türkiye genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar, çarşamba günü batı bölgelerimizden başlayarak etkisini gösterecek serin ve yağışlı sistemle mevsim normallerine düşecek. Ayrıca son günlerde ülke genelinde sisli ve puslu hava ülkenin batı kesimlerinde görülüyor. Bunun nedeni ise bölgede yer alan yüksek basınç alanı etkisidir. Sisli ve puslu havalar, çarşamba gününden itibaren alçak basınç alanı etkisiyle son bulacak" bilgilerini paylaştı. 

"ÇÖL TOZU ETKİSİNİ KAYBEDECEK"

Türkiye'nin çöl tozu etkisi altında olduğunu da anlatan Toros, "Çarşamba günü gelen yağışla batıdan başlayarak çöl tozu etkisini kaybedecek. Bunun yanında yüksek basınç ve çöl tozu alanı etkisiyle Türkiye genelinde hava kirliliği artmış durumda. Çarşamba günü gelen yağışla hava kirliliği de azalacak. Vatandaşlar, bulundukları bölgedeki hava kalitesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sitesinden takip ederek hayat kaliteleri için gerekli önlemleri alabilir. Meteorolojik şartlardan vatandaşların olumsuz etkilenmesi için, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarına dikkat edelim" açıklamalarını yaptı. 

(AA)