Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik koronavirüsün kalp dokusuna verdiği zarara dikkat çekti

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik,Covid-19'a neden olan koronavirüsün kalp dokusuna verdiği zarara dikkat çekerek çok önemli uyarılarda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2020 12:27
Değiştirme Tarihi: 03.09.2020 12:27
Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik koronavirüsün kalp dokusuna verdiği zarara dikkat çekti

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, koronavirüs salgınındaki son gelişmeleri değerlendirerek Covid-19'a yol açan koronavirüsün kalp dokusuna verdiği zarar ile ilgili bilimsel çalışmaları anlattı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik'in açıklamaları şöyle;

"Amerikan Kalp Enstitüsü özellikle son dönemde yapılan çalışmalar ile ilgili bir sınıflama oluşturmuş. Bu sınıflamada Covid kliniği 3 ana faza, evreye ayrılmış. Bunlardan birincisi, ilk 5 günde gördüğümüz virüsün vücuda girmesiyle başlayan evre. Burada virüsün vücuda karşı bir davranışı ve saldırısı var. Özellikle akciğer, böbrekler, kalp burada en fazla etkilenen organlar olarak ortaya çıkıyor"

 "Kalp tutulumu olduğunda neler oluyor, diye araştırılmış ve görülen sonuç bu hastalarda çarpıntı ve göğüste sıkışma hissi ön planda yani öksürük ve ateşle birlikte bu semptomlarınız varsa geri planda bir kalp tutulumu olabilir. Aslında biz grip virüsünde de bunu görmüyor muyduk? Evet, grip virüsünde veya diğer virüslerde de daha önce kalp tutulumu olan hastalar vardı. Özellikle bizim kalp yetmezliğine hatta kalp nakline doğru gidip de düzelen birçok hastamız da vardı"

"Son günlerde gerek İtalya Lombardiya bölgesi gerek Çin ve gerek Amerikan verileri çıktıkça şunu görüyoruz; aslında bu virüs çok büyük oranda kalbi tutuyor; ama her hastada kalp yetmezliğine yol açmıyor. Baktığınızda özellikle bu virüsün hareket alanında hala teori, net ortaya konmuş bir şey değil"

"2019’un aynı dönemi 2020 ile kıyaslanmış, aynı dönemde ani kardiyak, kalp durmalarının yüzde 58 oranında daha fazla olduğunu gözlemlemişler. Acaba korona kaynaklı mı, diye bakmışlar. Bu fazlalığın da 4’te 3’ünde koronavirüs tespit edilmiş. O halde kalp ile ilgili bir tutulum yapıyor mu? Yapıyor. Kötü sonuçlar olabiliyor mu? Olabiliyor"

 "Geçiren hastaların hepsi kalp tutulumu olacak mı? Hayır; ama kimi yayınlarda tutulum yüzde 19’larda kimi yayınlarda yüzde 40’lara varan oranda, diyor. Aslında klinik yansıma olmadığı sürece hastada bir kalp yetmezliği veya ölümcül aritmiler yapmadığı sürece aslında bunun çok da önemi yok" 

"Özellikle çarpıntınız, göğüs ağrınız ve göğüste sıkışma hissiniz varsa bu bir koronadaki kalp tutulumu olabilir. Beraberinde ateş, öksürük semptomları da varsa bunu lütfen hekiminize hatırlatın. Hekim arkadaşlarım açısından da böyle gelen bir hastada korona tedavisine başlarken kardiyak tutulum açısından da takibi lütfen aklınızda bulunsun. Biliyorum yükünüz çok ağır, sürekli bu hastalarla uğraşıyorsunuz, ağır bir yük altında belki hani gözden kaçan her bir durum bir canın kaybı. Daha önceki hastalarda gribal enfeksiyonlarda, virüs enfeksiyonlarında kalp tutulumunda ne tedavi yaptıysak lütfen burada da o tedaviyi bir güncelleyelim, hatırlayalım. Hastayı kardiyak yönden de korona tedavisine ilaveten bir rehabilitasyon sürecine alalım. Medikal takibe ve devamında kronik süreçteki takibe alalım." 

DHA