Prof. Dr. Greg Poland'dan koronavirüsle ilgili korkutan ikinci dalga açıklaması: Grip salgınıyla birleşirse…

Koronavirüs dünya genelinde yüz binlerce insanın ölümüne neden oldu. Virüs vakaları bazı ülkelerde kontrol altına alınsa da, halen her gün çok sayıda insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Öte yandan gündemdeki konulardan biri de koronavirüs ile ilgili 'ikinci dalga' ihtimali. ABD'li Prof. Dr. Greg Poland, yaptığı açıklama ile ikinci dalganın grip salgınıyla aynı döneme denk gelme ihtimali olduğunu öne sürdü. 

Yayınlanma Tarihi: 02.05.2020 15:58
Değiştirme Tarihi: 02.05.2020 15:58
Prof. Dr. Greg Poland'dan koronavirüsle ilgili korkutan ikinci dalga açıklaması: Grip salgınıyla birleşirse…

Dünya genelinde can almaya devam eden koronavirüs ile ilgili ABD'li doktor GreG Poland'dan korkutan bir açıklama geldi. Son dakika haberine göre Poland, ikinci dalganın grip salgınıyla aynı döneme denk gelme ihtimali olduğunu öne sürdü.

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok bölgede önlemlerin gevşetilmesiyle ilgili planlar yapılıyor.

Salgının belli oranda kontrol altına alındığı düşünülse de, olası bir ikinci dalga ihtimali de gündemden düşmüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) verileri daha önceki virüslerin bu konuda ışık tutabileceğini gösteriyor.

CDC’ye göre 1960’ların ortasında etkili olan corona virüslerinin sonbahar ve kış aylarında zirve yaptığı görülüyor. Mayo Clinic’te görevli Prof. Greg Poland, Covid-19’un da benzer bir yol izleyebileceğini ifade etti.

SAĞLIK SİSTEMLERİ SARSILIR

Poland’a göre eğer bu gerçekleşirse, corona virüsünün ikinci dalgası grip salgını döneminin başlangıcına denk gelecek. Poland, hem Covid-19’un hem de grip salgınının aynı anda yaşanmasının sağlık sistemlerini derinden sarsabileceğini ve ölüm oranlarının çok yükselebileceğini söyledi

EN AZ 18 AY DAHA…

2009’da etkili olan ve domuz gribi olarak bilinen H1N1 de ABD’yi bahar aylarında vurmuş ve aylar sonra sonbahar ile kış aylarında ikinci dalga yaşanmıştı.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Merkezi de dün yaptığı açıklamada corona virüsü salgınının yakın tarihte bitmesinin mümkün olmadığını ve 18-24 ay daha devam edeceğini öne sürmüştü.