Prof. Dr. Erdem Canda'dan dünyada bir ilk! Kanser hastasını iyileştirdi!

Prof. Dr. Erdem Canda, dünyada bir ilke imza attı. İlk kez uygulanan robotik sisteme entegre edilen üç boyutlu görüntülemenin kullanıldığı bir operasyonla prostat kanseri hastasını sağlığına kavuşturdu. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 09:11
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 09:12
Prof. Dr. Erdem Canda'dan dünyada bir ilk! Kanser hastasını iyileştirdi!

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda, dünyada ilk kez uyguladığı yöntemle, pilot eğitmeni İlker Koç'u prostat kanserinden kurtardı. Operasyonda, üç boyutlu MR görüntülerinin yanı sıra prostatta kanser yerleşimi ile ilgili çok önemli bilgi veren PET görüntüleri de kullanıldı. Hasta, operasyondan 10 gün sonra işine geri döndü. Söz konusu çalışmanın bilimsel makalesi ise British Journal of International Compass dergisinde yayınlandı.

OPERASYONU ANLATTI 

Prof. Dr. Canda operasyonu şu sözlerle anlattı: “Robotik cerrahi öncesinde prostat MR ve PET görüntüleri özel bir program ile üç boyutlu hale getirildi. Bu sırada prostat içindeki kanser odakları farklı renklerle belirlenerek yerleşimleri de net olarak ortaya çıkarıldı. Bu aşamada üç boyutlu görüntüler oluşturuldu ve bunlar robotik sisteme aktarıldı. Özellikle tümör odaklarının bulunduğu bölgelerde yapılan cerrahi teknik tümöre göre değiştirilerek tüm kanser odaklarının prostat ile birlikte çıkartılması amaçlandı. Yine bu yönteme ek olarak kanserin sıçrayabileceği lenf bezi bölgelerini ameliyat sırasında daha iyi belirlememizi sağlayan ICG ile floresan görüntüleme yöntemi de kullanıldık. Son olarak çıkarılan bölge ameliyat devam ederken patolojik incelemeye gönderilerek başka kanser odağı kalıp kalmadığı incelendi. 

"DÜNYADA BİR İLK"

“Böylece hasta vücudunda kanser odağı bırakmadan robotik cerrahiyi bitirilmesi amaçlandı. Bu yöntemi Türkiye’de ilk kez uyguladık. Yurt dışında robotik cerrahi sırasında prostat MR görüntülerinin üç boyutlu hale getirilerek ameliyat sorasında kullanılması yapılmıştı. Biz buna ek olarak, prostatta kanser yerleşimi ile ilgili çok önemli bilgi veren PET görüntülerini de üç boyutlu görüntülere eklemeyi başardık.

Böylece iki önemli veriyi üç boyutlu görüntüye çevirerek robotik ameliyatlarımızda kılavuz olarak kullanmış olduk. Bildiğim kadarı ile bu yöntemi de dünyada ilk kez biz kullanmış olduk ve çalışmamızın bilimsel makalesi yakın zaman önce British Journal of International Compass dergisinde yayınlandı ve çok sayıda olumlu yorum aldı.”

Haber ile ilgili metin girin!.(Milliyet)