Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları: Covid-19 testi pozitif biri ilaçlarını kullanmazsa, virüsü hızlı yayar

Koronavirüs testi pozitifi çıkan hastalara verilen ilaçlar son zamanlarda herkesin gündemine oturdu. Verilen ilaçları yan etkisi sebebiyle kullanmayan hastalarlar ilgili Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları'ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Sertoğulları, yan etkileri nedeniyle ilaçlarını kullanmayan koronavirüs hastalarının, hastalığı daha ağır geçirip, virüsü hızlı yayabileceğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 09:25
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 09:52
Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları: Covid-19 testi pozitif biri ilaçlarını kullanmazsa, virüsü hızlı yayar

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

"Vatandaşların içi rahat olsun, bu ilaçlar üretilirken ilk yapılan şey güvenlik testidir. İlaçların kullanılabileceği dozda yan etkilerinin olup olmadığına bakılıyor. Zaten bu ilaçlar direkt koronavirüse yönelik ilaçlar değil. Ancak yapılan çalışmalarda bu ilaçların koronavirüsü hastalığının geçme süresini 10 günden 4 güne indirdiği ortaya koyulmuştur. Vatandaşlarımız ilacı kullanmayıp bizim yanımıza geldiklerinde yan etkileri daha fazla olan ağır ilaçları vermek zorunda kalıyoruz"

 "Vatandaşlarımız hastalarımıza zarar verecek bir ilaca başlanılmayacağından emin olsunlar. İlaca baktığımızda bizi korkutacak kadar yan etkilerinin olduğu söylendi ancak bunlar binde ya da 10 bin de bir düşük bir ihtimalle görülebilir. Daha çok görülen yan etkileri hayati riski olmayan bizim yönetebileceğimiz etkiler"

"Gençler, özellikle bu hastalığı ilaçsız atlatabilirler ama hastalık süreci daha uzun olur ve hastalığı sevdiklerine bulaştırma riski artar. Kendisi hastalığı daha hafif geçirmiş ama ilaç kullansa daha kısa sürede atlatacakken ilaç kullanmadığı için annesine ailesine bulaştırdığını gördüğümüz genç hastalarımız var"

DHA