Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu'dan flaş kolonya uyarısı! Fazlası virüsü öldürmez!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu, koronavirüs korkusuyla sıkça kullanılır hale gelen kolonya konusunda uyarılarda bulundu, "Kolonyada kullanılan yüzde 60-70 oranlarındaki alkol etkili ancak daha yüksek oranlardaki alkol virüsün yapışmasına neden olur."

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 12:23
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 12:24
Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu'dan flaş kolonya uyarısı! Fazlası virüsü öldürmez!

Koronavirüsle mücadelede antikor testlerinin başladığını söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ayşe Wilke Topçu, "İlk olarak İstanbul Üniversitesi'nde testler uygulanmaya başlarken daha önce belirtisiz bir şekilde hastalığı geçiren insanlar tespit edilebilecek. Bu testlerin en büyük faydası ise plazma tedavisinde görülecek. Bu hastalık belirtisiz olarak da geçirilebiliyor. Belirtisiz geçirenleri saptamada çok işe yarayacak. Hastalarda kullanılan plazma tedavisinde bu hastalığı geçiren kişilerin kanı alınıyor ve plazma ayrılarak hastalara veriliyor. Bu antikorların olup olmadığı bakılarak kanları plazma tedavisinde kullanıyoruz" açıklamasını yaptı. 

"FAZLA ALKOL VİRÜSÜ YAPIŞTIRIR"

Prof. Dr. Topçu, el hijyenin de önemine vurgu yaparak şunları söyledi: "Bir kişi saatte 30 kere elini burnuna götürüyor. Ellerimiz de her yere değdiği için biz onu alıp solunum yollarından vücudumuza alabiliyoruz. Onun için el hijyeni önem taşıyor. El hijyeni en güzel su ve sabun ile yapılır. Eğer su ve sabun yoksa yüzde 60-70 alkollü kolonya ya da dezenfektan kullanılabilir. Yüzde 90 alkollü olanlar ise virüs ve bakterilerin daha çok yapışmasına neden olur."

Haber ile ilgili metin girin!.

UV IŞINLARI İÇİN AÇIKLAMA

(UV) ışınları ile koronavirüsün yok olmadığını söyleyen Topçu, "Bu garip bir virüs. Bu durum corona virüste geçerli değil çünkü şu anda yazı yaşayan bölgelerde de var. O nedenle bu konuda yeterli kanıt yok. Muhtemelen etkisi az olacaktır. Biz bu virüse zarflı virüs diyoruz ve yapısında yağ var. Normal şartlarda bunun kolayca ultraviyole ışınları ile yok edilmesi lazım ama bunda kesinlikle böyle bir şey gösterilemedi. Sıcaklığın ve nemin bu virüsün yayılmasında rolü yoktur diyen bir çalışma var. Ama umarım faydası olur" bilgilerini paylaştı. 

"KLİMAYA DİKKAT"

Klima konusuna da değinen Prof. Dr. Topçu, "Taşınmaz diye bir şey söyleyemiyorum. Klimadan gelen havanın virüsü yaydığı ve birkaç metre öteye klima ila virüsün taşındığına dair araştırmalar var. Ancak biraz daha az olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.  (DHA)