Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısı ile ilgili gelişmeyi son dakika olarak duyurdu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara,  sosyal medya hesabı üzerinden koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika gelişmesini duyurdu. Prof. Dr. Ateş Kara, Twitter'daki hesabından İngiltere'de Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ile Oxford Aşı Grubu iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan 'AZD1222' adlı aşıya ilişkin açıklama yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2020 12:01
Değiştirme Tarihi: 09.09.2020 12:01
Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısı ile ilgili gelişmeyi son dakika olarak duyurdu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika önemli açıklamalarda bulundu. Kara, Oxford Üniversitesi'nde devam eden koronavirüs aşı çalışmasının görülen istenmeyen etki nedeniyle şimdilik durdurulduğunu belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın açıklamaları şu şekilde

"Klinik çalışma döneminde olan 'AZDI1222' aşı çalışması görülen istenmeyen etki nedeni ile şimdilik durduruldu. Tüm veriler incelendikten sonra istenmeyen etkinin ciddiyeti ve aşı ile mi ilişkili olduğu değerlendirilerek devam kararı verilecek. Özellikle aşı çalışmalarında katılımcı sayısı yüksek olduğu için görülebilecek sorunlar; örneğin aşı olan kişinin kanser tanısı alması aşı uygulandıktan sonra olduğu için aşı ile ilgisi olmasa dahi araştırılarak netleştirilir ve çalışma öyle devam eder"

DHA