Prof. Dr. Ateş Kara'dan aşı açıklaması: "100 kat daha güvenli"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin aşılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aşıların inceleneceğini söyleyen Kara, "Belirtilenden farklı herhangi bir şey olup olmadığına bakılacak" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 31.12.2020 00:10
Değiştirme Tarihi: 31.12.2020 00:10
Prof. Dr. Ateş Kara'dan aşı açıklaması: '100 kat daha güvenli'

İşte Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın Çin'den gelen aşılarla ilgili açıklamaları:

"Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu laboratuvarları var ve bu laboratuvarlar dünya tarafından da akredite edilmiş. Yaptığı işlemlerin hepsi yurt dışında da kabul edilen ve onaylanan laboratuvarlar. Burada yapılacak testlerle ilk etapta aşının içeriğine bakılacak. Ve aynı zamanda da herhangi bir şekilde potansiyel olarak olmaması gerekir çıkışında. Çünkü her türlü test yapılır ama herhangi bir şekilde belirtilenden farklı bir içeriği var mı şeklinde test edilir. Etkinlik testleri derken, aşının içerisinde belirtildiği kadar antijen olup olmadığına bakılır. Aşıların içerisinden rastgele örneklem alınacak. Yaklaşık 250'ye yakın örneklem alınıp test edilecek. 1 hafta sonra yine aşı gelecek, onlardan da aynı şekilde örneklem alınım test edilecek. Her bir parti test ediliyor. Aşıların fabrikadan üretildiği andan itibaren kaç derecede çıktığı, uçakta kaç dereceye maruz kaldığı gibi tüm sıcaklık testleri yapılacak.

Bu aşıların yakın dönemde eczanede satılmasını beklememek lazım. Dünyanın talebi çok fazla. Çin'in üreteceği inaktif aşı üretimi 500 milyon doz civarında. Aşıların eczanelerde satılması en iyi ihtimalle 1,5-2 senede olur.

Aşılarla ilgili verilere baktığımız zaman şunu görüyoruz, eğer siz bugün otomobile binip herhangi bir yere gidiyorsanız aşı ondan 100 kat daha güvenli. Otomobille giderken aldığımız riskten 100 kat daha güvenli. Bu da en riskli aşıyla ilgili bir durum." 

(CNN Türk)