Prof. Dr. Ateş Kara, 25 derece üzerinde hava sıcaklığında koronavirüsün aktivesinin düştüğünü açıkladı

Koronavirüs salgını ile mücadelenin sürdüğü şu günlerde yeni ve son dakika gelişmeler gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsle ilgili çok güzel bir haberi sosyal medya hesabı üzerinden son dakika olarak duyurdu. Prof. Dr. Ateş Kara: "Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 18.05.2020 09:58
Değiştirme Tarihi: 18.05.2020 10:08
Prof. Dr. Ateş Kara, 25 derece üzerinde hava sıcaklığında koronavirüsün aktivesinin düştüğünü açıkladı

Koronavirüs salgını ortaya çıktığından beri havaların ısılmasıyla virüsün yayılımı azalır mı tartışmaları sürüyordu. Bazı uzmanlar virüsün sıcaklıklarla ilgili olmasını söylerken bazıları da hava sıcaklıklarıyla beraber koronavirüsün yayılım hızının düşebileceğini ön görüyordu. Konuya ilişkin bir açıklamada Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan geldi.

Prof. Dr. Ateş Kara'nın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı son dakika açıklamalarına göre yapılan bir araştırma sonucu 25 derece üzerinde hava sıcaklığının koronavirüs salgınındaki bulaşmada azalma gösterdiği ortaya çıktı. 

HAVA SICAKLIKLARININ ARTMASI KORONAVİRÜSÜN BULAŞMASINI AZALTIR MI?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsle ilgili Twitter üzerinden son dakika olarak şu bilgileri paylaştı. İşte Prof. Dr. Ateş Kara'nın o paylaşımı...

“Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor.”

25 - 26 derecenin üzerinde aktivitesi düşüyor ve ayrıca her bir derece ilave %3.1 avantaj getiriyor, bunlar yine de ciddi avantajlar”