Platini'den G.Saray ve F.Bahçe Yorumu

UEFA Başkanı Michel Platini, Monaco'daki Şampiyonlar Ligi kura çekimi sonrası TRT Spor İtalya temsilcisi Dündar Keşaplı'ya açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.08.2013 17:31
Değiştirme Tarihi: 30.08.2013 17:29
Platini'den G.Saray ve F.Bahçe Yorumu

UEFA Başkanı Michel Platini, Monaco'daki Şampiyonlar Ligi kura çekimi sonrası TRT Spor İtalya temsilcisi Dündar Keşaplı'ya  açıklamalarda bulundu.

Şampiyonlar Ligi'nde futbol oynadığı Juventus ile aynı gruba düşen Galatasaray'ın şansına değinen Platini, "Bu konumda bütün gruplar kolay değil, aksine zor ve çekişmeli geçecektir, Türk taraftarı, özellikle Galatasaraylılar için Juventus, Real Madrid  gibi önemli rakipleri izlemek bir başka keyif verecektir. Futbolda her zaman güzel ve pozitif düşünmeyi tercih ederim. Belki de bu sporu güzel kılan nokta budur. Tabii ki güzel atmosfer, taraftar topluluğu heyecan veriyor. Oynanacak maçlar sonucunda bazıları turu geçecek bazıları elenecek. Güzel futbol oynanması ve izlenmesi herkesin arzu ettiği durumdur." diye konuştu.

Kura sonrası Juventus sportif direktörünün Galatasaray'ın rakipleri olmasıyla ilgili 'Terim'e dikkat edin, İtalya futbolunu tanıyor, İstanbul'da kolay maç olmayacak' sözleri hatırlatılan Platini, 'Sizce bu tecrübesi  Galatasaray için bir avantaj mıdır?' sorusuna, "Tabii ama aynı düşünce Terim tarafından da ifade edilebilir. Juventus ile deplasmanda oynamak da kolay değil. Ama tabii ki Galatasaray'ın gücünü ve kalitesini bildikleri için; bu rakipleri tedirgin ediyor. Bu da normaldir." diye cevap verdi.

FENERBAHÇE'NİN ALDIĞI CEZA

'UEFA olarak eminim ki iyi çalışma yapıyorsunuz ve önünüze gelen belgeleri iyi analiz ediyorsunuz. Ama Fenerbahçe taraftarıiçin bir kez daha şike nedeniyle Fenerbahçe'nin 2 yıl Avrupa'dan men edilmesini nasıl yorumlayacaksınız?' sorusu üzerine Platini, şöyle konuştu:

"UEFA olarak şike sorunu büyük mücadele veriyoruz. Fenerbahçe için Türk yargısından her türlü belge, evrak bize ulaştı. Bu belgeleri en ince detayına kadar inceledik. İlgili bölüm incelemeler sonrasında Fenerbahçe'nin ceza almasına karar verdi ve bu karar onaylandı. Ardından Fenerbahçe CAS'a itiraz etti ama CAS da cezayı onayladı. Bizim Fenerbahçe'ye karşı bir  tavrımız olamaz. UEFA'ya ulaşan belgeler, Türk makamlarından ve resmi. Sıradışı bir yerden gelmiyor ki. Bu nedenle yasalar neyi öngörüyorsa o uygulanıyor. Kısaca; şikeye taviz yok ve önüne geçmek için de ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bu nedenle gelen resmi evraklar neyi belgelediyse kararlar da o doğrultuda verilmiştir.

Şike konusunda özellikle  futbolculara çok büyük rol ve görev düşüyor. Böyle durumların içinde olmamalılar ve gerekli hassasiyeti göstermeliler. Eğer böyle şeylerinde içinde yer alır ve yaptıkları belgelenir, ispatlanırsa futbol kariyeleri sona erme ihtimali oldukça fazladır."