Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'PKK ve DHKP-C'nin ortak hedefi Türkiye Cumhuriyeti!'

"PKK ve DHKP-C'nin ortak hedefi Türkiye Cumhuriyeti!"

Emekli Polis, Özel Harekatçılar Derneği başkanı Yesugay Aksakal son dönemlerde Türkiye'de artan terör olaylarının perde arkasını ve tüm gerçeklerini gazeteci Ezgi Aşık ile yaptığı röportajda anlattı.

19.08.2015 18:15

*Terör örgütü PKK neden özellikle özel harekat polislerini ve askeri birimleri hedef alıyor?
- Eylemlerinde daha sansasyonel bir durum ortam yaratmak için özel harekat ve polisleri hedef alıyorlar. Çünkü arazi de şehirde karşısında asker ve özel harekat polisi var. Özellikle özel harekat polisleri. Hani bakın işte biz ne kadar güçlüyüz imajını vermeye çalışıyorlar. Amaçları bu. Çünkü karşısındaki güçler devletin silahlı güçleri. 

 PKK VE DHKP-C ‘NİN HEDEFİ ORTAK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ!

*PKK ve DHKP-C neden eş zamanlı olarak ortak bir saldırı yaptı. Biliyorsunuz son zamanlarda DHKP-C Amerikan konsolosluğuna bir de PKK Sultanbeyli’de eş zamanlı bir saldırı yaptı. Bu ortak bir akılın iradesi mi?  
-Öncelikle ikisinin amacı ne? -Türkiye Cumhuriyeti, devletini yıkmak ve bölmek. Biri yıkıcı örgüt DHKP-C. Biri de bölücü örgüt PKK! Hedefleri aynı, Türkiye Cumhuriyeti! Örgütler kendi aralarında da bir kanıtlama anlamında PKK eylem yaparken bizde yapalım ve Türkiye Cumhuriyetini zayıf gördüklerinde birleşerek eylem birliği içinde olmalarını daha öncede yaşadık. Hep aynı şeyleri uygulanıyor. Düşman oldukları devletimiz için karşımızda iki tane örgütün birleşip ortak eylem içinde olmaları, doğal bir süreç..

PKK DIŞ GÜÇLERİN, DIŞ SERVİSLERİN TAŞERONLULUĞUNU YAPIYOR!

*PKK kimin taşeronluluğunu yapıyor?
-PKK dış güçlerin, dış servislerin taşeronluluğunu yapıyor. İçerisinde paralı askerlerinde olduğu ve yabancı güçlerinde desteklediği, bir örgütün var. Olması için mali desteğin olması lazım. Kendine göre bir siyasi ideolojisinin olması lazım. Örgütsel yapısının olması lazım, eğitimlerinin olması lazım. Örgüt sonuçta, örgüt yapısının olması lazım. Buna destek sağlayanlar kim artık bunu herkes biliyor. Dış güçler. Burada bir amaç var. Su savaşı var, petrol savaşı da var yeraltı kaynakları savaşı da var. Orada bir Kürt devletinin kurulmasıyla her şeyin biteceği diye bir şey yok. Sonuçta bizi zayıflatmak için orada bir devlet kurma amacında ve bu hareketi yavaş yavaş kurbağanın suda kaynaması gibi yapmaya çalışıyorlar. 

*PKK çözüm sürecini neden sabote etti? Neden çözüm süreci çıkmaza girdi? Olumlu sonuçlar almaya başlarken niye birden her şey tam tersine döndü?
-Çözüm süreci güzel süreçti. Ama PKK çözüm süreci anlaşmasına uymadı. PKK kendi yığınağını yaptı. Bu durum fark edildi. Ama devletimiz bu işin bir çözümle bitmesine uğraştı. Bu uğraşısı devam ederken maalesef bunlarında işi bu, var olmak sebepleri bu. Şöyle bir örnek vereyim. Taksim Gezi olayları yaşandı. 1 milyon kişi sokağa çıktı. Şimdi bizim 6-7 milyon Kürt vatandaşımız var. Kürt vatandaşlarımızı bence hakikaten tebrik etmek lazım. Çünkü bu terör uygulamasında Kürt vatandaşlarımızın çoğu yok. Bu olayları yapanların, iyi incelemesi lazım. Etnik kökene mi bakılır ya da siyasi ideolojilere mi bakılır. Kim olduklarının iyi incelenmesi lazım. PKK sol bir örgüt. O bölgede daha çok dini uygulama hakim oluyor.

*Terör örgütlerine yapılan eşzamanlı operasyonları düzenlendi. Eski emniyet müdürü olarak bu operasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz? Operasyonlar kalıcı sonuçlar verebilecek mi?
-Güzel soru, tabi ki iyi değerlendiriyorum. Her operasyonun yapılması karşı tarafa bir caydırıcılık etkisi yapar. O caydırıcılık etkisiyle de kesin çözüm değildir ama zaman kazandırır, çalışmalar yapılır. Pozitif bir değeri vardır. Bir karmaşa içerisindeyiz şuanda kadrolarımız güzel çalışıyor. Tabiki içinde çok tecrübeli arkadaşlarımızda var. 

RÖPORTAJ: EZGİ AŞIK/ #ezgininpenceresi
http://asikezgi.blogspot.com.tr

Yorumlar | 0
üye profil