Hain tuzaklara karşı yürüyen kale!

Güvenlik toplantısında terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bombalı tuzaklarla yaptığı eylemlerde şehit sayısının artması üzerine, özellikle tekerlekli zırhlı araçların durumu değerlendirildi.

Yayınlanma Tarihi: 21.08.2015 09:40
Değiştirme Tarihi: 21.08.2015 09:40
Hain tuzaklara karşı yürüyen kale!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında dün yapılan güvenlik toplantısının bir ayağını sürpriz şekilde savunma sanayii konusu oluşturdu. Terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bombalı tuzaklarla yaptığı eylemlerde şehit sayısının artması üzerine, özellikle tekerlekli zırhlı araçların durumu değerlendirildi.


Orgeneral Hulusi Akar’ın ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldığı toplantıda, personel taşımada kullanılan “Kobra” tipi hafif zırhlı araçların yetersiz kaldığı belirtildi. Hafif zırhlı “Kobra”dan daha dayanaklı “Kirpi”lerin sayısının arttırılmasına öncelik verilmesi uygun bulundu. Gündeme gelen bir diğer zırhlı araç, ABD’nin özellikle Afganistan ve Irak’ta kullandığı, mayına dayanaklı pusuya korumalı (MRAP-Mine Resistant Ambush Protected) ‘Yürüyen Kale’ oldu. ‘Yürüyen Kale’ yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı içinde bulunan personeli korumak için ‘V’ şeklinde gövdeye, yüksek şasiye ve yoğun çatışma bölgelerinden güvenli sevkiyat sağlama kabiliyetine sahip. 4x4 ve 6x6 olmak üzere farklı tipleri bulunan ‘Yürüyen Kale’ler, araç ağırlıkları ve boyutları dikkate alınarak üç ayrı kategoriye ayrılıyor.


En seri şekilde temin edin


Başbakanlık kaynakları, Davutoğlu’nun toplantıda, insansız hava araçları, sınır güvenliğine ilişkin alınacak önlemler ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelede ihtiyaç duyduğu tüm malzemelerin en seri şekilde teminiyle ilgili
talimat verdiği bilgisini paylaştılar.