Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Telsiz konuşmasında ortaya çıktı!

Uçakların iniş kalkış yaptıkları sırada, lazer tutarak uçuş güvenliğini tehlikeye sokan magandaların son kurbanı olan uçak, pilotun kule ile yaptığı telsiz konuşmasında ortaya çıktı.

16.02.2015 11:56

Uçakların iniş kalkış yaptıkları sırada, lazer tutarak uçuş güvenliğini tehlikeye sokan magandaların son kurbanı olan uçak, pilotun kule ile yaptığı telsiz konuşmasında ortaya çıktı.Uçakların iniş ve kalkışları sırasında lazer ışığı tutarak uçuş güvenliğini riske sokan "lazer magandaları" cuma günü yine iş başındaydı. Atatürk Havalimanı’na cuma akşamı inişe geçen uçaklara Büyükçekmece açıklarında bir gemiden kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından lazer tutuldu. Lazer ışığına maruz kalan pilotlardan biri Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne "Tam sol kanat altımızda, deniz kenarında sanırım lazer ışığı olabilir, çok büyük bir ışık devamlı olarak havayı tarıyor, gözümüzü alıyor, bilgi" diyerek olayı rapor etti. İlgili birimlere haber verildiği ve iniş için alçalan uçaklara lazer tutan kişi veya kişileri bulmak için bölgede arama çalışması yapıldı.

Cezası çok ağırSivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SHGM) hazırlanan ve 1 Ocak 2014’te yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; uçaklara lazer tutanlara 10 bin TL para cezası veriliyor. Bir süre önce uçağa lazer tuttuğu tespit edilen bir kişiye bu ceza verilmişti. (İHA)
Yorumlar | 0
üye profil