Photoshop değil, gerçek! Genç kızdan çağrı: "İyileşmek istiyorum"

18 yaşındaki Ümran Dut'un gözlerine bakanlar, genç kızın photoshop yaptığını sanıyor ancak genç kız, doğuştan göz tansiyonuna bağlı görme problemleri yaşıyor ve tedavi için yardım bekliyor. 

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2020 10:38
Değiştirme Tarihi: 27.11.2020 13:49
Photoshop değil, gerçek! Genç kızdan çağrı: 'İyileşmek istiyorum'

Doğuştan sadece yüzde 5 görebilen 18 yaşındaki Ümran Dut, "İyileşmek istiyorum. Gezmek, arkadaşlarım ile oynamak, yıldızlara bakmak istiyorum. Annemin elini, babamın elini tutmadan bir yerlere gitmek istiyorum. Arkadaş edinmek, iyileştiğim zaman piyano çalmak istiyorum. Öğrenmek istiyorum ve şarkı söylemek istiyorum" diyerek dert yandı. 

"OKULA GİDEMİYOR..."

Çocuğunun okula gidemediğini söyleyen anne Özlem Dut ise, “Kızım dünyaya geldiği zaman göz doktoru hemen bizi İzmir’e sevk etmişti. Tedavisi tam olamadı . Sadece bir gözünü ellediler, öbürkü gözüne dokunmadılar bile. Çocukluğunu yaşayamadı zaten. Hep evin içinde, hep evin içinde. Bizden başka bir arkadaşı, bir sığınacak bir şeyi yoktu. Bütün ihtiyacını ben karşılıyorum kızımın. Kızım doğru düzgün hiçbir şey yapamıyor. Okula gidemedi, çocukluğunu yaşayamadı, gençliğini yaşayamadı. Bazen gözüne çarpıyorlar diye oynatamıyorum. Bu sefer gözüne değdikleri zaman ağlıyor, üzülüyor, acıyor. Ortama fazla sokamıyorum onu” diye konuştu. 

"YARDIM BEKLİYORUZ"

Devlet büyüklerinden kızının görebilmesi için yardım bekleyen baba İsmail Dut da, “Ümran’ın düzelmesini istiyoruz. Sağlık bakanımıza, Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak istiyoruz. Arayıp da bulamadığımız profesörleri, doktorları istiyoruz. Kızımız yeter ki düzelsin. Kızım, eşimin dediği gibi yalnız gezemiyor, dolaşamıyor. Arkadaş edinemiyor. Mesela bir düğüne gideceği zaman, giyindiği zaman kendini göremiyor. Düğünlerde eğlenemiyor. Hiçbir şekilde sosyal yaşantısı yok. Düzelmesini istiyorum. İyi doktorlar istiyorum. Cumhurbaşkanına, Sağlık Bakanına sesleniyorum” açıklamasını yaptı. 

(İHA)