Pfizer ve Moderna aşıları ikinci dozdan sonra yüzde 90 etkili!

Koronavirüsle mücadele için geliştirilen Pfizer ve Moderna aşılarının ikinci dozdan sonra yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklandı.

Yayınlanma Tarihi: 30.03.2021 10:46
Değiştirme Tarihi: 30.03.2021 10:46
Pfizer ve Moderna aşıları ikinci dozdan sonra yüzde 90 etkili!

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) internet sayfasında yer alan raporda, yeni tip koronavirüse karşı Amerikan ilaç firmaları tarafından geliştirilen Pfizer ve Moderna aşılarının sonuçlarına dair yapılan ilk resmi araştırmanın tamamlandığı, iki aşının da ikinci dozdan sonra yüzde 90 oranında etkili olduğu belirtildi.

Raporda görüşlerine yer verilen CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, "Bu bulgular, her gün Kovid-19 aşısı olan milyonlarca Amerikalıya ve önümüzdeki haftalarda aşı olma fırsatına sahip olacaklara umut sunmalıdır." dedi. 

CDC raporunun baş yazarı Mark Thompson ise "Bu çok güven verici bir haber. Çok iyi çalışan aşılarımız var." değerlendirmesinde bulunarak, bu araştırmanın ilaç üreticilerinden sonra "aşıların nasıl çalıştığına dair hükümetin yaptığı ilk değerlendirme" olduğuna vurgu yaptı. Thompson, tespit ettikleri koruyuculuk oranının firmaların elde ettiği yüzde 95 oranına çok yakın olmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

(AA)