Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısını deneyenlerden çarpıcı yorumlar: Akşamda kalma hissi...

Son dakika haberine göre dünyanın bir numaralı gündem maddesi şu sıralar koronavirüs aşısıyla ilgili yaşanan gelişmeler. Gündemi değiştiren iki şirket ise Pfizer ve BioNTech... BioNTech'in başında Türk bilim insanı Prof Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci var. Geliştirilen aşının 3'ncü faz denemeleri 43 bini aşkın insan üzerinde denendi ve yüzde 90 oranında başarı sağlandı. İşte o aşıyı yaptıran gönüllüler açıklamalarda bulundu. Peki neler söylediler? 

Yayınlanma Tarihi: 11.11.2020 09:24
Değiştirme Tarihi: 11.11.2020 09:24
Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısını deneyenlerden çarpıcı yorumlar: Akşamda kalma hissi...

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının denemelerine katılan gönüllüler, aşının ne gibi yan etkileri olduğunu İngiliz The Mirror gazetesine anlattı. Gönüllülerden bazıları aşının grip aşısından farksız olduğunu, bazısı ise 'ağır bir akşamdan kalma hissi' yaşattığını belirtti. 

ABD'de yaşayan 45 yaşındaki Carrie, aşı denemelerine gönüllü katılan kişilerden biri.  Baş ağrısı, ateş ve vücudunun her tarafında ağrı yaşadığını beyan eden Carrie, ilk dozun ardından yan etkilerin grip aşısının yan etkilerine benzer olduğunu, ikinci dozun ardından ise daha şiddetlendiğini söyledi.

"AKŞAMDAN KALMA HİSSİ"

Geliştirilen aşıyı deneyenlerden biri de ABD'nin Teksas eyaletinden Glenn Deshields isimli kişi. Gleen, aşının yan etkisi hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Gönüllü kadın, yan etkiyi "şiddetli bir akşamdan kalma" hissiyle kıyasladı.

44 yaşındaki Deshields, sonrasında doktoru vasıtasıyla antikor testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını, bu nedenle kendisine placebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) verilmediğini anladığını aktardı.

HERHANGİ BİR REAKSİYON HİSSETMEDİ

Kendi bağışıklık reaksiyonun koronavirüs aşısı yapıldığına dair emin olmasını sağladığını belirten Deshields, Pfizer/BioNTech aşısının geniş çaptaki klinik deneyler sırasında yüzde 90'dan fazla etkili olduğuna dair haberden ötürü "çok heyecanlandığını" belirtti

Georgia eyaletine bağlı Roma kentinde Bryan ise kendisine placebo verildiğini düşünüyor. Mühendis olduğu belirtilen 42 yaşındaki Bryan, "Bağışıklıkla ilgili hiçbir reaksiyon hissetmediğini" belirtti. Haberde, Bryan'a geçen ay koronavirüse yakalananın kızının ardından Covid-19 teşhisi koyulduğu da aktarıldı.

Kaynak: Hürriyet