Pfizer/ BioNTech'ten son dakika mutasyon açıklaması! Koronavirüs aşısı mutasyona karşı etkili mi?

Dünya üzerinde 90 milyona yakın insanın enfekte olduğu ve neredeyse 2 milyon insanın da ölümüne yol açan koronavirüs ile ilgili ülkelerdeki aşılamalar sürerken Pfizer/BioNTech'ten mutasyon ile ilgili açıklama geldi. Pfizer/ BioNTech, koronavirüsün yeni mutasyonunun aşıları etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili çok merak edilen soruya cevap verdi ve endişeli durum ortadan kalkmış oldu.

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2021 11:45
Değiştirme Tarihi: 08.01.2021 11:45
Pfizer/ BioNTech'ten son dakika mutasyon açıklaması! Koronavirüs aşısı mutasyona karşı etkili mi?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkisini hız kesmeden sürdürürken, ilk kez İngiltere’de daha sonra da Güney Afrika’da ortaya çıkarak 30’u aşkın ülkeye yayılan yeni mutasyon türü endişeye yol açmıştı. ABD'li ilaç devi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdikleri aşının mutasyon geçirmiş koronavirüse karşı da etkili olduğunu duyurdu.

Henüz hakem değerlendirmesi bulunmayan araştırmada, Pfizer ve Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları aşının N501Y adı verilen koronavirüs mutasyonuna karşı etkili olduğu sonucuna ulaştı.

"16 FARKLI MUTASYONU TEST ETTİK; ETKİ GÖRÜLMEDİ"

Pfizer'in önde gelen viral aşı bilimcilerinden biri olan Phil Dormitzer, “Şimdi 16 farklı mutasyonu test ettik ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı. Bu iyi haber” dedi.

Bilim insanları, aşının İngiltere ve Güney Afrika varyantlarında bulunan diğer mutasyonlara karşı etkili olup olmadığını görmek için benzer testler yapmayı planladıklarını kaydetti. Ayrıca Dormitzer, salgının yayılma hızının artmasında bu mutasyonların rolü olabileceğini söylerken, mutasyonun virüsün antikora karşı bağışıklık kazanmasını sağlamasına yönelik endişelerin bulunduğunu ifade etti.