Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
 Peynirde yeni dönem başlıyor

Peynirde yeni dönem başlıyor

Peynir üretimi ve perakende satış yapan iş yerleri uygulama kapsamında hazırlıklarını tamamladı.

01.01.2016 15:15

Peynirdeki tuz ve yağ oranı ile etiket bilgilerine ilişkin yeni standartları belirleyen düzenlemenin uygulamaya girmesi olumlu karşılandı.

Peynir üretimi ve perakende satış yapan iş yerleri uygulama kapsamında  hazırlıklarını tamamladı.

Süt ve süt ürünleri satışı yapan Remzi Akgün, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, peynire ilişkin yeni standartları belirleyen uygulamanın gerekli ve  yerinde olduğunu söyledi.

Vatandaşın sağlığını koruyan uygulamaları desteklediklerini belirten  Akgün, şunları kaydetti:

"Bu uygulamalar, doğru ve gerekli. Peynirin etiketinde ürünün  bilgileri yer alacak. Üretim ve son kullanma tarihi ile tuz oranı da uygulama  kapsamında peynirin etiketinde yazacak. Öte yandan, tuz oranındaki belirleme,  tansiyon ve benzeri hastalıkları olanlar için yararlı olacak. Alışverişe gelen  vatandaşlarımız, bizden ısrarla tuzsuz peynir istiyor, biz de ayrıca hiç tuz  olmayan peynir bulunduruyoruz. Bu uygulamayla her şeyin etiketli olması,  müşterimizi de alacağı ürün konusunda tatmin edecek."

Müşteri Şermin Kandır da etiket üzerinde yapılan düzenleme sayesinde  vatandaşın istediği ürünü kolayca alabileceğini aktardı.

Hastalığı nedeniyle tuza karşı duyarlılığı olanların buna sevineceğini  dile getiren Kandır, düzenleme dolayısıyla yetkililere teşekkür etti.

Turan Ergün ise düzenlemeyle etikette içerik detayının yazılacağını  söyledi.

Peynirdeki etiket düzenlemesinin sağlık açısından yararlı olacağını  ifade eden Ergün, "Peyniri bildiğimiz, tanıdığımız yerden alıyoruz. Tabii bu  şansı olmayanlar, etiket sayesinde daha rahat alışveriş yapabilecek" şeklinde  konuştu.

Yeni düzenleme

Uygulamayla peynir üretiminde, türüne göre değişmek üzere, kuru madde  oranının yüzde 3 ile 7,5'i arasında tuz kullanılabilecek.

Düzenleme gereği, etiketlerde "köy peyniri", "geleneksel peynir",  "doğal peynir" ile "çiftlik peyniri" gibi nitelemelere yer verilmeyecek ve en az  120 gün süreyle olgunlaştırılarak üretilen kaşar peynirindeyse "eski" ifadesi  kullanılabilecek.

Yorumlar | 0
üye profil