Petrol fiyatları yakın tarihte...

Rafinerilerin doluluk oranının artması nedeniyle yakın tarihte petrol fiyatlarında büyük düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2015 12:11
Değiştirme Tarihi: 06.04.2015 12:11
Petrol fiyatları yakın tarihte...

Rafinerilerin doluluk oranının artması nedeniyle yakın tarihte petrol fiyatlarında büyük düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.


Kayagazı, İran anlaşması, OPEC arzı derken, dünya 80 yılın en bol petrol dönemini yaşıyor. Arz artarken petrol rafinerilerinin doluluk oranları yüzde 67`ye kadar çıktı.

ABD'nin bulduğu kaya gazı, İran ile nükleer anlaşma, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) arzı artırması derken dünyada petrolü koyacak yer kalmadı. Arz hızla artarken tekrar başa baş noktasına gelen petrol fiyatlarının düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.


80 yılın en yükseğinde


İran günde 1.3-1.4 milyon varil petrolü piyasaya sürecekken bir yandan da dünyanın OPEC dışı bir numaralı petrol ve likit doğalgaz üreticisi haline gelen ABD'de petrol arzı o kadar arttı ki depolanacak yer bulunamıyor. Rusya'ya karşı yürütülen ambargoda da OPEC üreticileri taraf olarak arzı yükseltmişti. Hem petrol üreten hem de ithal eden ABD'de rafineriler ocak ayından bu yana günde 1 milyon varil petrol alımı yapıyor. Petrol fazlası 8.2 milyon varile çıkarken 80 yılın en bol petrol seviyesine ulaşılmış durumda. Sektörün 520 milyon varillik kapasitesinin yüzde 67'si dolmuş durumda.


Üretimi tek kısan Afrika


Sabah'ın haberine göre, aynı rakam 2014'te yüzde 48'ler düzeyindeydi. Bu birikimde en büyük nedenlerden biri de kaya gazı üretimindeki gelişme. Dünyada petrol üretimini azaltan ve azaltmaya devam edeceğini belirten yegâne yer ise Afrika. Cezayir, Güney Afrika, Nijerya ve Angola'nın içinde bulunduğu Afrika Petrol Üreticileri Birliği (APPA) üretimi azaltacağını açıkladı.Bu arz-talep dengesizliğinin ve küresel ekonomideki yavaşlama eğiliminin sonucunda petrol fiyatları da en önemli gündem maddeleri arasında her gün yerini koruyor.

 

Fiyat 100 doları geçemez


Geleceğe dönük öngörülerden en çok kabul göreni petrol fiyatlarının varil başına ne 100 doların üzerine çıkabileceği ne de 25 doların altına inebileceği yönünde. Dünyaca ünlü birçok yatırım bankası ve petrol piyasası uzmanının orta vadede öngörüsü 50-70 dolar bandında bir seyir olacağı doğrultusunda. Petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenen Hindistan gibi ülkeler şimdiden stok yapmanın yollarını arıyor. Hindistan'ın güneyinde bir stoklama tesisi kurulması için kollar sıvandı.

 

Petrol arzı 3 milyon varil arttı


Dünya petrol arzı geçtiğimiz yıla göre günde 2 milyon 710 bin varil artmış durumda. OPEC üretiminde artış 710 bin varil/günle sınırlı kalırken asıl üretim OPEC dışından yani ABD'den geliyor. Petrol arzında 2.7 milyon varil artış varken talepteki artış o kadar da yüksek değil. Petrol talebinde artış 870 bin varille sınırlı kalmış durumda. Bu nedenle 2013'ün son çeyreğinde 111 dolar olan petrolün varil fiyatı tam yarı yarıya düşmüş durumda ve 55 dolar seviyelerine geriledi.