Pentagon'dan sızan 'Koronavirüs' genelgesi korkuttu: Aşı 2021'e kadar bulunmayacak, salgın tekrar edebilir

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, yani Pentagon'un, koronavirüs salgınıyla ilgili dünyayı endişeye sürükleyecek bir belgesi ortaya çıktı. Sızdırılan belgede yer alan bilgilere göre Koronavirüs aşısının 2021 yılının ortalarına kadar bulunmasının mümkün olmadığı yer alırken, pandeminin yeniden yayılıp tekrar edebileceği ve Pentagon'un da bu yönde hazırlıklar yürüttüğü belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 20.05.2020 20:28
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 20:28
Pentagon'dan sızan 'Koronavirüs' genelgesi korkuttu: Aşı 2021'e kadar bulunmayacak, salgın tekrar edebilir

ABD, Pentagon'dan sızdırılan bu şok belgeyi konuşuyor. Sızıdırılan belgeye göre Pentagon, koronavirüs aşısının bulunacağı ve kullanıma sürüleceği tarihin 2021 yılının yaz ayları olarak tahmin ediyor ve böyle varsayıyor. 

Savunma Bakanı Mark Esper'in isminin yer aldığı ancak imzasının bulunmadığı bu genelgede Esper'in "virüsün tekrar etme ihtimali yüksek" yazdığı ve bu kapsamda faaliyetlerin artırılıp gerekli hazırlıkların tümünün yapılması gerektiğini dile getirdiği yer alıyor. 

Pentagon'un koronavirüs ile ilgili bu genelgesi henüz resmi olarak duyurulmadı ve açıklamada da bulunulmadı. Kim bilir, belki de baştan sona uydurma bir belge de olabilir tüm bunlar. Ancak dikkat çeken bir detay var ki, o da hemen göze çarpıyor. Doğrulanmamış bu belgede yer alan ifadeler, ABD Başkanı Trump'ın görüşleriyle ve tahminleriyle zıt doğrultuda. 

Genelgede, askeri eğitim, tatbikat ve operasyonların küresel salgın şartlarına uyarlanarak başlatılcağı belirtilirken aşının ise 2021 yazına kadar bulunmayacağı hesap edilerek hazırlık yapılması talimatı verildi. 

Kaynak: AA