PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak? Seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?

PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, henüz aşı olmamış yüzlerce kişi tarafından merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi" sonrasında tedbirler sıkılaştırıldı. Peki, PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak? Seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2021 15:58
Değiştirme Tarihi: 06.09.2021 15:58
PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak? Seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?

PCR testi zorunluluğunun ne zaman başlayacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs aşısı olmayan ya da henüz hastalığı geçirmeyen kişiler, negatif PCR testi belgelerini ibraz etmemeleri halinde şehirlerarası yolculuk yapamayacak. Peki, PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak? Seyahatlerde PCR testi zorunlu mu?

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

6 Eylül'den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLIYOR

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek.

18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecek.

Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek. YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek. Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Havalimanlarında Sağlık Bakanlığınca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek.