Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte 2021 pastırma yazı sıcaklarının başlayacağı tarih

Pastırma sıcakları bu yıl ne zaman başlayacağı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Her yıl belirli dönemlerde ortaya çıkan pastırma yazı sıcakları, yaz aylarında yaşanan sıcaklıkları aratmayacak düzeyde oluyor. Peki, pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte 2021 pastırma yazı sıcaklarının başlayacağı tarih.

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 12:13
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 12:13
Pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte 2021 pastırma yazı sıcaklarının başlayacağı tarih

Pastırma yazı sıcaklarının bu yıl ne zaman başlayacağı birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar süren pastırma sıcakları, mevsim normallerinin üzerine çıkarak yaz aylarını aratmıyor. Peki, pastırma sıcakları ne zaman başlayacak? İşte 2021 pastırma yazı sıcaklarının başlayacağı tarih.

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BAŞLAR? 

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.