Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Seçim kabinesindeki bakan dağılımı açıklandı

Seçim kabinesindeki bakan dağılımı açıklandı

Meclis Başkanlığı, seçim kabinesindeki bakan dağılımını açıkladı

25.08.2015 20:02

Seçim hükümetine ilişkin partilerin bakanlık dağılımı belli oldu. AK Parti'ye  11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye de 3'er bakanlık düşüyor.  Başbakan Davutoğlu bakanlık tekliflerini yarından itibaren başlatacak. 

GEÇİCİ BAKANLAR KURULU KARARI RESMİ GAZETE'DE

Bakanlar Kurulu'nun çekilmesi ve Geçici Bakanlar Kurulu'nun kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun çekilmesine dair Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Cumhurbaşkanlığı makamına yazılan tezkerede, 62'inci hükümetin seçimlerin yenilenmesi kararı çerçevesinde Anayasa'nın 114'üncü maddesi uyarınca çekildiği belirtildi."Geçici Bakanlar Kurulu'nu Kurmak Üzere Konya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan Olarak Atanmasına Dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İmzalı Tezkere"de de Davutoğlu'nun Anayasa'nın 114'üncü maddesi gereğince Geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere Başbakan olarak atandığı ifade edildi.

Tezkerede, şunlar kaydedildi:

"7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına göre yeni bir hükümet teşkiline imkan sağlamak üzere istifası sunulan ve yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesi tarafımızca uygun görülen, ancak Anayasanın 114'üncü maddesi gereğince görevinden çekilen Bakanlar Kurulu'nun, keyfiyette henüz bir değişiklik olmadığından geçici Bakanlar Kurulu kuruluncaya kadar görevine devam etmesini rica ederim."

Yorumlar | 0
üye profil