Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yurtdışına çıkacaklar dikkat!

Yurtdışına çıkacaklar dikkat!

Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi deneme amaçlı olarak Atatürk Havalimanı’nda bugün başladı.

22.01.2015 21:51

Ahmet Fayez biyometrik sistemden geçmeden önce, " Yurt dışında birkaç defa gördüm. Çok iyi kolaylık sağlıyor" dedi.Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde şimdilik ikisi gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 pasaport kontrol noktasında uygulama, deneme amaçlı olarak bugünden itibaren başladı. Bu sistemle sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkacağı, pasaport polisi sayısının da asgariye ineceği belirtildi.TAV Havalimanları İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, bugün başlayan yeni sistemle ilgili olarak şunları söyledi:"Havalimanlarında kullanılan entegre geçiş sistemini Emniyet Genel Müdürlüğü rehberliğinde, sivil havacılık ve resmi otoriterlerin izniyle ve yaklaşık 14 aylık bir çalışma sonrasında yaparak bu noktaya geldik. Bugünden itibaren test çalışmasına başlamış bulunuyoruz. 18 yaşından büyük TC vatandaşları kullanabilecek. Tabii ki şimdilik sistemi kullanacak kişilerin, öncelikli olarak biyometrik datalarının ve kimliklerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı olması gerekiyor. Amaç modern teknolojinin gereği olan uygulamaya bir an önce başlayabilmek. Sanıyorum bu test çalışmamız başarıyla sonuçlanınca, önümüzdeki dönem içersinde diğer havalimanlarında da uygulamaya geçilmesini bekliyoruz. Temel amaç havalimanındaki yolcu akışı, havalimanının temel parametrelerden birisidir. Yolcu ne kadar hızlı geçerse o derece mutlu olur. "

Parmak iziyle geçiş

Yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratıyor. Sistem parmak izini kontrol ettikten sonra eşleşmenin sağlanmasıyla kapıyı açarak geçişi sağlıyor. Biyometrik bu kontrol sisteminde, insan işgücü kullanılmayacağı gibi işlemler çok hızlı ve güvenli olarak gerçekleşecek. Sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4’er biyometrik kabin daha eklenecek, önümüzdeki yıl sonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12’ye çıkacak.

İkinci adım yüz tanıma

Sistemin başarılı olmasıyla birlikte ikinci aşama olan yüz tanımaya geçilecek. Yolcunun parmak izinin yanı sıra farklı kamera açılarından çekilecek görüntüsü yüz tanıma sisteminde eşleştirilecek.
Yorumlar | 0
üye profil